لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

بازداشت یک نفر در شوش به اتهام «انتشار کلیپ غیرواقعی» از سیل اخیر


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

دادستان عمومی و انقلاب شهر شوش خبر داد فردی که کلیپی را درباره سد کرخه و پخش شدن «صدای عجیبی» از آن منتشر کرده بود، بازداشت شده است. مصطفی نظری، دادستان شوش، به ایرنا گفت که این فرد از سوی «ماموران پلیس اطلاعات» شناسایی و بازداشت شده و به زندان انتقال یافته است.

هفته گذشته فیلمی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان «آژیر خطر سد کرخه» منتشر شد. روشن شدن آژیر به معنی باز شدن دریچه‌های اضطراری سد است و به این معنا است که مردم باید از حاشیه‌ رودخانه فاصله بگیرند تا پس از بالا آمدن یک‌باره آب غافلگیر نشوند.

اما مسئولان جمهوری اسلامی با تکذیب این خبر، اعلام کردند که این فیلم مربوط به سدی در شهر دزفول بوده است.

دادستان شوش گفته است که «تولید و انتشار موارد غیر واقعی در فضای مجازی جرم» است و نیروی انتظامی و قوه قضائیه با موارد این‌چنینی برخورد خواهند کرد.

اقدامات مقام های قضایی در حالی است که مردم سیل زده از نحوه اطلاع رسانی، به خصوص پیش از بارندگی‌ها و سیل‌های اخیر، اعتراض دارند.

از زمان آغاز سیل در استان‌های مختلف ایران، خبررسانی رسانه‌های رسمی و روند امدادرسانی از سوی نهادهای حکومتی با انتقادهای مختلفی مواجه شده بود. بخش زیادی از اتفاق‌های رخ داده در مناطق سیل‌زده از طریق فیلم و عکس‌های شهروند-خبرنگاران در فضای مجازی منتشر شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG