لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

اگر پرزیدنت ترامپ و کنگره توافق نکنند، پنج روز دیگر دولت آمریکا تعطیل می‌شود


اختلاف نظر میان کاخ سفید و کنگره آمریکا برای تامین هزینه ساخت دیوار مرزی با مکزیک، ممکن است به تعطیلی بخش‌­هایی از دولت منتهی شود. دولت پرزیدنت ترامپ برای ساخت دیوار، درخواست پنج میلیارد دلار کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در صورتی که تا پایان جمعه بیستم دسامبر (۳۰ آذر ماه) توافقی بین کاخ سفید و کنگره حاصل نشود، بخش­‌هایی از دولت تعطیل می‌­شود.

وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت میهن، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌­هایی هستند که با تعطیلی احتمالی روبرو هستند.

استیون میلر، مشاور کاخ سفید، روز یکشنبه گفت: «ما هر چه نیاز باشد به کار خواهیم گرفت تا دیوار مرزی را ساخته و بحران مستمر مهاجران غیرقانونی را متوقف کنیم.»

از آقای میلر پرسیده شده حتی اگر معنای آن تعطیلی دولت باشد، که او در پاسخ گفت: «اگر به آن­جا رسید، بله.»

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۲۶ آذر در پیامی در توئیتر نوشت: «هر وقت یک (نفر از حزب) دموکرات می­‌گوید بدون داشتن دیوار هم می­‌توان امنیت مرزی را فراهم کرد، بدانید یک سیاستمدار دیگر است که دارد خط حزبی خود را دنبال می‌­کند. وقت آن است که ما سالانه میلیاردها دلار صرفه جویی کرده و همزمان، امنیت و کنترل مرزی بهینه­‌ای داشته باشیم.»

هر چند پرزیدنت ترامپ اصرار دارد بودجه ساخت دیوار تامین شود، اما به گزارش آسوشیتدپرس، رأی کافی در کنگره – که جمهوریخواهان اکثریت در مجلس نمایندگان و سنا را برعهده دارند – برای حمایت از نظر رئیس جمهوری آمریکا دیده نمی‌­شود.

هر دو حزب دموکرات و جمهور‌یخواه در کنگره گفته‌­اند حرکت بعدی برای حل این بن‌بست، به عهده پرزیدنت ترامپ است.

مجلس نمایندگان این هفته تعطیلی آخر هفته طولانی مدت­ دارد و روز چهارشنبه کار خود را شروع می­‌کند. مجلس سنا ولی پس از یک تعطیلی سه روزه، روز دوشنبه ۲۶ آذر، کار خود را از سر می­‌گیرد.

چاک شومر و نانسی پلوسی، رهبران اقلیت دموکرات در سنا و مجلس نمایندگان، به یک طرح که توافق هر دو حزب را بر عهده دارد اشاره کرده و می‌­گویند حاضرند ۱.۶ میلیارد دلار به دولت بودجه بدهند.

این بودجه ولی به ساخت دیوار تخصیص داده نشده، و فقط می­‌تواند صرف بهینه‌­سازی و بازسازی حصار مرز آمریکا با مکزیک و دیگر موارد مرتبط با امنیت مرزی شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنا، روز یکشنبه گفت که بودجه ساخت دیوار «به دولت داده نخواهد شد.»

پرزیدنت ترامپ پیشتر و در توئیتر شخصی خود و در پیامی ویدیویی، به دموکرات­‌ها پیام داده بود که جلوی تعطیلی دولت را گرفته و اجازه دهند بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک، تامین شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG