لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

آتش‌سوزی گسترده در قطب صنعتی شهرکرد؛ دو کشته در آتش‌سوزی مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه


آتش‌سوزی پالایشگاه نفت در تهران - آرشیو
آتش‌سوزی پالایشگاه نفت در تهران - آرشیو

ساعاتی پس از انتشار خبر آتش گرفتن مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه پاسداران، فاز یکم قطب صنعتی شهرکرد در استان چهار محال و بختیاری از نیمه‌شب یک‌شنبه دچار آتش‌سوزی شد.

به گزارش ایرنا، گستردگی حریق در حدی بود که مهار آن تا صبح دوشنبه ۵ مهر ادامه یافت و در این مدت ماشین‌های آتش‌نشانی ۴۰ بار مجبور به آب‌گیری شدند.

رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرکرد گفت، آتش‌سوزی در «یکی از کارگاه‌ها» اتفاق افتاده و صبح دوشنبه «فروکش کرده»، اما «عملیات لکه‌گیری» همچنان ادامه دارد.

به گفته او، در آتش‌سوزی «کسی آسیب ندیده»، اما میزان خسارت مالی «بالا» برآورد شده است.

در گزارش دیگر، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران، از کشته شدن دو تن از مجروحان آتش‌سوزی روز گذشته در مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران خبر داد.

نام کشته‌شدگان سید مرتضی کریمی و حسین عابدی اعلام شده، اما سمت یا مسئولیت این افراد در آن مرکز عنوان نشده است.

روز یک‌شنبه، سپاه پاسداران در بیانیه‌ای اعلام کرد یک «آتش‌سوزی» در یکی از مراکز «تحقیقات خودکفایی» این نیرو در «غرب تهران» رخ داده و سه نفر از کارکنان سپاه مجروح شدند.

سابقه آتش‌سوزی‌های مشکوک در مراکز مختلف عمدتا هسته‌ای و ترور مقامات هسته‌ای ایران امر جدیدی نیست.

عده‌‌ای ضعف استانداردها و عدم رعایت نکات نگهداری و ایمنی و آموزشی را دلیل آتش‌سوزی‌ها می‌دانند، اما بسیاری از کارشناسان این‌ موارد را با اقدامات خرابکارانه و عمدی مرتبط دانسته‌اند و آنها را از جمله نشانه‌های ضعف و ناکارآمدی سیستم امنیتی ایران، به‌ویژه سپاه، که مسئول حفظ امنیت بسیاری از مراکز حساس و چهره‌های مهم نزدیک به حکومت است، توصیف کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG