لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

سازمان ملل: درگیری ها، مخل کمک رسانی به حمص


ورود نیروهای سازمان ملل به منطقه تحت محاصره شهر حمص برای توزیع کمک های انساندوستانه - هشتم فوریه
ورود نیروهای سازمان ملل به منطقه تحت محاصره شهر حمص برای توزیع کمک های انساندوستانه - هشتم فوریه
سازمان ملل متحد می گوید بروز درگیری های مجدد در شهر حمص جلوی ارسال کمک های انساندوستانه به این شهر را گرفته است. طرفین درگیری توافق کرده بودند به منظور دسترسی غیرنظامیان به این کمک ها، درگیری ها را برای سه روز متوقف کنند. اما روز شنبه درگیری ها ازسرگرفته شد.

با این همه، ارسال کمک ها به منطقه تحت محاصره در مرکر شهر حمص روز یکشنبه از سر گرفته شد. خالد ارکسوسی، رئیس عملیات کمک رسانی برای هلال احمر سوریه به آسوشیتد پرس گفت این سازمان تلاش می کند تا غیرنظامیان بیشتری را از حمص خارج کند.

هلال احمر گفته راننده یکی از کامیون های سازمان در حمله روز شنبه مهاجمان ناشناس به کامیون وی مجروح شده است.

این سازمان می گوید خمپاره ها در اطراف کاروان خودروهای حاوی کمک ها برای حمص به زمین نشسته است. در دیگر مناطق شهر حمص هم خمپاره هایی شلیک شد.

دولت سوریه و مخالفان یکدیگر را مسئول نقض آتش بسی می دانند که برای امدادرسانی و کمک به خروج غیرنظامیان از حمص برقرار شده بود.

والری ایموس، رئیس بخش امداد اضطراری سازمان ملل می گوید نقض آتش بس و هدف گرفتن عمدی امدادرسانان وی را به شدت دلسرد کرده است. وی گفت این عمل یادآور تلخ خطراتی است که شهروندان غیرنظامی و مسئولان کمک های انساندوستانه در سوریه هر روز با آن رو به رو هستند.

سازمان ملل می گوید همچنان قصد دارد به ارسال کمک های انساندوستانه و تأمین غذا، دارو و دیگر نیازهای اولیه به افرادی که در شهر حمص هستند، ادامه دهد.

محاصره یکساله حمص توسط نیروهای دولتی سوریه موجب کمبود شدید مواد غذایی در آن شهر شده است.

روز شنبه همچنین مخالفان گفتند نیروهای دولتی بار دیگر به شهر حلب در شمال آن کشور حمله کردند.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید بمباران حلب با مواد منفجره خام موسوم به «بمب بشکه ای» توسط نیروهای دولتی دستکم ۱۵ کشته برجاگذاشته است.

دور بعدی گفتگوهای صلح میان دولت سوریه با مخالفان روز دوشنبه قرار است ازسرگرفته شود.

گفتگوها، که توسط ایالات متحده و روسیه برنامه ریزی شده ، تا کنون در پایان دادن به جنگ داخلی در سوریه پیشرفت چندانی نداشته است.

از زمان شروع درگیری ها میان دولت و مخالفان در سال ۲۰۱۱، تا کنون بیش از ۱۳۰،۰۰۰ نفر در کشته، و ۹ میلیون نفر از خانه های خود آواره شده اند.
XS
SM
MD
LG