لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

تخلیه غیر نظامیان از حمص آغاز شد


دولت سوریه تخلیه غیر نظامیان را که در بخش هایی از شهر محاصره شده حمص به دام افتاده اند آغاز کرده است. این اقدام بر اساس توافقی با سازمان ملل متحد و آتش بس سه روزه ای که روسیه برای ورود کامیون های حامل تدارکات امدادی اعلام کرد، صورت می گیرد.

به گزارش اسوشتید پرس، نخستین دو اتوبوس حامل دست کم ۳۵زن، کودک و سالمند همراه با پیراپزشکان هلال احمر سوریه روز جمعه به نقطه ای که نواحی زیر کنترل دولت و شورشیان را از هم جدا می کند، رسید. تلویزیون سوریه گفت انتظار می رود ۲۰۰ نفر در طول روز، و ده ها نفر دیگر طی سه روز آینده، خارج شوند.

بر اساس تخمین های فعالان، حدود ۲۵۰۰ نفر در محله های قدیمی حمص بسر می برند . آنها بیش از یک سال با محاصره و کمبود غذا روبرو بوده اند.

وزارت امور خارجه روسیه تخلیه غیر نظامیان را برآیند «روزها بحث های دشوار» ، که همچنین به آتش بس سه روزه منجر شد، نامید.

فرماندار حمص به تلویزیون دولتی گفت عملیات تخلیه مردان بین ۱۵ تا ۵۵ سال را ، که احتمال می رود رزمنده باشند، شامل نمی شود.

در نیویورک، سخنگوی سازمان ملل متحد گفت سازمان ملل و نهادهای امداد غذا، دارو و دیگر تدارکات اساسی را در حومه حمص انبار کرده اند و اماده اند به محض این که «چراغ سبز» برای عبور سالم داده شود، تحویل دهند.

در این میان، در حلب در شمال سوریه، نیروهای دولتی علیه شورشیانی که اوائل هفته به زندان مرکزی شهر هجوم بردند و صدها زندانی را آزاد کردند، وارد عمل شدند.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه حاکی است سربازان روز جمعه کنترل منطقه را دوباره بدست گرفتند.

این گروه می گوید در دو روز نبرد، ۲۰ سرباز دولتی و ۱۷ شورشی کشته شدند.
XS
SM
MD
LG