لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

حمله نیروهای دولتی سوریه به حلب دست کم ۳۶ تن را کشت


حملات هوایی نیروهای وابسته به دولت سوریه در روز یکشنبه به شهر حلب دست کم ۳۶ کشته برجای گذاشت. در حملات مشابهی که روز شنبه در همان منطقه انجام شده بود، حدود ۹۰ تن دیگر کشته شده بودند.

فعالان می گویند ۱۳ تن از کشته شدگان حمله اخیر در روز یکشنبه کودک هستند. شاهدان می گویند هواپیماها و هلیکوپترهای نیروهای نظامی دولتی دست کم ۱۵ محله تحت اختیار اپوزیسیون را هدف حمله قرار دادند.

بمب گذاری های اخیر همزمان است با پیشرفت آرام نیروهای وفادار به بشار اسد، به مناطق تحت اختیار انقلابیون در حلب واقع در جنوب شرق سوریه. تحلیلگران پیشرفت این نیروها را دستاوردهای عمده دولت دمشق از زمانی است که مخالفان بخش هایی از حلب را در نیمه سال ۲۰۱۲ تصرف کردند.

ارتش سوریه از جمله مناطقی در اطراف فرودگاه حلب را تصرف کرده است. این فرودگاه ماه گذشته پس از نزدیک به یک سال بازگشایی شد.

اولین دور مذاکرات صلح میان جناح های مختلف سوریه به میانجیگری سازمان ملل متحد، روز جمعه با پیشرفت اندک به پایان رسید. قرار است ماه آینده دور بعدی مذاکرات انجام شود.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل هفته گذشته از دو طرف، بویژه دولت سوریه خواست تا به امدادگران امکان دهند به غیرنظامیان گرفتار شده در مناطق تحت محاصره حمص و جنوب دمشق دسترسی یابند.
XS
SM
MD
LG