لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

سپ بلاتر در مقام ریاست فیفا باقی ماند


سپ بلاتر رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، در رأی‌گیری روز جمعه با کسب اکثریت آرا برای پنجمین بار در مقام این نهاد ورزشی که اخیرا دچار بحران شده است، انتخاب شد.

در مرحله اول رأی‌گیری امروز، آقای بلاتر با ۱۳۳ رای موافق در برابر تنها رقیب خود شاهزاده علی بن حسین که ۷۳ رای کسب کرد، موفق به کسب دست کم دو سوم کل آرا نشد، و از این رو رأی‌گیری به دور دوم کشیده شد.

اما به گزارش خبرگزاری رویترز، با انصراف شاهزاده اردنی از ادامه رقابت، نیازی به انجام رأی گیری دوباره نبود و به این ترتیب سپ بلاتر برای یک دوره چهار ساله دیگر، در مقام ریاست فیفا باقی ماند.

در حالی که فیفا با اتهام بزرگترین فساد مالی در تاریخ ۱۱۱ ساله‌اش روبرو است، ۲۰۹ کشور عضو این فدراسیون بین‌المللی فوتبال، روز جمعه در مورد پایان دادن به ریاست ۱۷ ساله بلاتر یا ماندن او در این مقام رأی‌گیری کردند.

وی در سخنانی پس از انتخاب مجدد خود بابیان این که الان «من رئیس هستم،» وعده داد که جایگاه فدراسیون بین‌المللی فوتبال را به آنجایی که باید باشد، برساند. وی همچنین از شاهزاده علی به دلیل «شهامت در رقابت» و همچنین در «انصراف از رقابت» قدردانی کرد.

رئیس ۷۹ ساله فیفا، پیشتر در روز جمعه و در دومین روز از شصت و پنجمین کنگره سالانه این نهاد بحران‌زده ورزشی گفت، بازداشت برخی مسئولان ارشد فیفا در روز چهارشنبه، توفانی به راه انداخت که تنها وی در صورت انتخاب برای پنجمین دوره می‌تواند بر آن فائق شود.

وی گفت «امروز من درخواست اتحاد و روحیه تیمی دارم تا بتوانیم با هم به پیش برویم. ممکن است آسان نباشد، اما برای همین است که امروز اینجا در کنار هم هستیم، تا از عهده این مشکلاتی که بوجود آمده، برآییم.»

آقای بلاتر در سخنان روز جمعه خود همچنین گفت «اگر نمایندگان کشورهای جهان او را برای پنجمین بار انتخاب کنند، در کنار آنها بر مشکلات فائق می شود.»

شاهزاده علی بن حسین، تنها رقیب سپ بلاتر، مورد حمایت میشل پلاتینی رئیس اتحادیه فوتبال اروپا، کرگ دایک رئیس اتحادیه فوتبال انگلستان، و سونیل گولاتی رئیس فدراسیون فوتبال آمریکا، بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای پلاتینی در بیانیه‌ای در واکنش به انتخاب مجدد بلاتر گفت «من به حمایت یوفا از حرکت در راستای ایجاد تغییر در فیفا افتخار می‌کنم. تغییری که به عقیده من، برای اعاده حیثیت این سازمان حیاتی است.»

میشل پلاتینی که خواستار استعفای سپ بلاتر از سمت خود بود، روز گذشته گفت «ما به دفتر او رفتیم و من بار دیگر توصیه خودم را تکرار کردم که برود و استعفا دهد.»

ولفگانگ نیرزباخ رئیس فدراسیون فوتبال آلمان نیز بدون آن که انگشت اتهام به سوی بلاتر بلند کند، پیشتر گفته بود زمان تغییر فرا رسیده است.

تحقیقات جدید آمریکا در رابطه با فساد مالی در فیفا، که منجر به دستگیری هفت نفر از مسئولان آن شده است، به سال ۱۹۹۱ میلادی باز می‌گردد. آمریکا می‌گوید مدیران ارشد فیفا برای اعطای حقوق پخش مسابقات ۱۵۰ میلیون دلار از مدیران رسانه‌ها رشوه گرفته‌اند.

انتخابات ریاست فیفا در سال ۲۰۱۱ میلادی و نحوه کسب حمایت مالی (اسپانسرشیپ) یک شرکت پوشاک ورزشی از فدراسیون فوتبال برزیل، از دیگر موارد اتهامی علیه مدیران ارشد فیفا است.

با این حال بر خلاف معمول گذشته، نشست خبری رئیس جدید فیفا که پس از انتخاب او برگزار می‌شد، به صبح شنبه به وقت محلی موکول شد، و انتظار می‌رود سپ بلاتر با انبوهی از پرسش‌های خبرنگاران درباره حوادث اخیر و نحوه برخورد با آنها مواجه شود.

وی در سخنرانی کوتاهی که پس از انتخاب مجدد ایراد کرد، بطور ضمنی به کناره‌گیری از این سمت پس از پایان ماموریت جدید ۴ ساله خود اشاره کرد و گفت، در پایان این دوره فیفا را با «موقعیتی مستحکم» رها خواهم کرد.

XS
SM
MD
LG