لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۱

چه کسی رئیس بانک مرکزی آمریکا خواهد شد


جانت یلن، معاون رئیس بانک مرکزی آمریکا
جانت یلن، معاون رئیس بانک مرکزی آمریکا

خارج شدن نام سامرز از فهرست نامزدهای احتمالی، شانس انتصاب جانت یلن، معاون فعلی بانک مرکزی را برای ریاست بانک افزایش داده است.

با خارج شدن نام کاندیدای پیشتاز از فهرست اسامی کسانی که برای ریاست بانک مرکزی در نظر گرفته شده بودند، هنوز این سوال مطرح است که چه کسی در ماه ژانویه جانشین آقای بن برنانکی و رئیس هیأت مدیره بانک مرکزی آمریکا، بزرگترین اقتصاد جهان خواهد شد.

لارنس سامرز، مشاور ارشد اقتصادی آقای اوباما در اوائل دوره ریاست جمهوری وی، روز یکشنبه نام خود را از فهرست کسانی که برای ریاست بانک مرکزی در نظر گرفته شده اند خارج کرد.

خارج شدن سامرز، شانس انتصاب جانت یلن، معاون فعلی بانک مرکزی را افزایش داده است. چنانچه آقای اوباما خانم یلن را برای سمت برگزیند، وی اولین زنی در تاریخ آمریکا خواهد بود که به ریاست بانک مرکزی منصوب شده است.

مقامات واشنگتن اعتقاد داشتند که آقای سامرز، رئیس پیشین دانشگاه هاروارد، اولین گزینه آقای اوباما برای جانشینی بن برنانکی بوده است. ولی برخی از سناتورهای حزب دموکرات پیشاپیش با انتصاب احتمالی وی ابراز مخالفت کردند، و به کاخ سفید گفته اند که وی در مورد تدوین و اجرای مقررات مالی بسیار سست عمل کرده است.

سامرز در نامه ای به آقای اوباما گفت که تأیید وی از سوی سنا بسیار جنجال برانگیز و پرتنش خواهد بود، که به بازسازی اقتصادی آمریکا کمک نخواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا اعلام نکرده است که چه موقع نام جانشین آقای برنانکی را رسماً اعلام خواهد کرد. آقای اوباما گفته است که برای ریاست آینده بانک مرکزی با دونالد کُن، معاون پیشین این بانک، مصاحبه کرده است. و این در حالی است، که برخی از اقتصاددانان برجسته از انتصاب خانم یلن پشتیبانی کرده اند.

گمانه زنیها در مورد رئیس آینده بانک مرکزی در زمانی صورت می گیرد، که قرار است هفته آینده هیأت مدیره این بانک برای یک اجلاس دوروزه گردهم آمده، تا در مورد تغییر استراتژی اقتصادی بانک و کاهش تدریجی محرک های اقتصادی کشور، از جمله خرید اوراق قرضه تصمیم بگیرند.

بانک مرکزی آمریکا به منظور افزایش نقدینگی و کمک به بازسازی اقتصادی کشور، هر ماه ۸۵ میلیارد دلار اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا را خریداری می کند. اما بانک مرکزی با توجه به ثبات و رشد اقتصادی اخیر آمریکا گفته است که در نظر دارد به تدریج محرکهای اقتصادی خود را کاهش دهد و آنها را تا اواسط سال آینده بکلی متوقف سازد.

در حال حاضر، رشد اقتصاد آمریکا متعادل و بازار کار کم و بیش رو به بهبودی گذاشته است.
XS
SM
MD
LG