لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۰

کاهش نقدینگی باعث بی ثباتی مالی جهان خواهد شد


روسای بانکها مرکزی جهان هشدار دادند که کاهش تدریجی تزریق پول از سوی بانکهای مرکزی کشورهای پیشرفته ثبات مالی جهان را به مخاطره خواهد انداخت.

روسای بانکها مرکزی سراسر جهان روز شنبه در پایان اجلاس دو روزه سالانه خود در جکسون هول در ایالت وایومینگ آمریکا هشدار دادند که کاهش تدریجی چاپ اسکناس و خرید اوراق قرضه از سوی بانکهای مرکزی ثبات مالی جهان را به مخاطره خواهد انداخت. آنها علت بی ثباتی را کاهش نقدینگی، و خروج سرمایه از کشورهای در حال رشد خواندند.

روسای بانکهای مرکزی جهان گفتند که اقتصاد کشورهای در حال رشد در مورد خروج ناگهانی و سنگین سرمایه های خارجی فاقد سیستم دفاعی هستند. در نشست جکسون هول از کشورهای در حال رشد خواسته شد تا با تنظیم و تدوین مقررات و بکار گرفتن تدابیر جدیدی بتوانند با خروج سرمایه از کشورشان مقابله کنند.

آنها با اتکا بر دو پژوهش دانشگاهی تصمیم گرفتند که برای مقابله با چالش کمبود نقدینگی با یکدیگر همکاری و هماهنگی کنند.

هاروهیکو کورودا، رئیس بانک مرکزی ژاپن، در جمع همتاهای خود از کشورهای پیشرفته و در حال رشد گفت: اقدامات بانک مرکزی ژاپن، به ویژه سیاست تزریق پول، در بازسازی اقتصادی کشورش بسیار پربار و ثمربخش بوده است. کورودا افزود که خرید زیاد اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی نرخ تورم در ژاپن را کاهش داده، و به دو درصد رسانده است.

چاپ اسکناس و خرید اوراق قرضه نرخ بهره های بانکی را در ژاپن، اروپا و آمریکا پائین نگهداشته است. در واقع سرمایه گذاران با دریافت وام با نرخ فوق العاده ارزان از اروپا آمریکا و ژاپن، و بازکردن حساب بانکی در کشورهای در حال رشد و دریافت سود با نرخ های بالا، باعث انتقال پول از کشورهای پیشرفته به کشورهای در حال رشد شده، و مقدار نقدینگی در این کشورها را بالا برده است.

ولی اخیراً بانک مرکزی آمریکا گفته است که در نظر دارد نرخ بهره های بانکی را بالا برده و به تدریج خرید اوراق قرضه ، که در حال حاضر ماهانه بالغ بر ۸۵ میلیارد دلار است را کاهش دهد. این امر نگرانی عمده ای در کشورهای در حال رشد ایجاد کرده و به گفته برخی از تحلیل گران مالی ثبات سیستم مالی جهان را به مخاطره انداخته است.
اعلام بانک مرکزی آمریکا، که در واقع نمایانگر استراتژی مالی و اقتصادی آینده آمریکاست، موجب کاهش میزان سرمایه گذاری و خروج سرمایه های خارجی از کشورهای در حال رشد، از جمله هند و ترکیه شده، و صدمات عمده ای با اقتصاد و به ارزش برابری واحد های پولی این کشورها وارد آورد است.
XS
SM
MD
LG