لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۰

هشدار جهانگیری در مورد کسری بودجه عظیم ایران


اسحاق جهانگیری: رشد اقتصادی ایران صفر خواهد بود
اسحاق جهانگیری: رشد اقتصادی ایران صفر خواهد بود
مقامات بلندپایه دولت جمهوری اسلامی اعلام کردند ایران به دلیل کاهش غیرمنتظره درآمدها با کسری بودجه ای معادل یک سوم بودجه سال جاری کشور مواجه است و برنامه های هزینه طی ماه آینده مورد بازبینی قرار خواهند گرفت.

صادرات نفتی ایران که منبع اصلی درآمد کشور است به دلیل تحریم صنعت نفت، بخش کشتیرانی و بانکی از سال ۲۰۱۱ تاکنون به نصف کاهش یافته است.

حسن روحانی رئیس جمهوری جدید ایران قول داده است تا شرایط بخش صنعت نفت کشور را بهتر کند و با کاهش تحریم ها نرخ تورم ۴۰ درصدی، وضعیت اقتصاد کشور را بهتر کند.

اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهوری با اشاره به ارقامی که دولت محمود احمدی نژاد ارائه کرده بود، گفته است حدود یک سوم بودجه ۶۸ میلیارد دلاری سال مالی آینده (مارس ۲۰۱۳ – مارس ۲۰۱۴ ) متحقق نخواهد شد.

خبرگزاری ایسنا روز یکشنبه از آقای جهانگیری نقل کرد مقامات به او اطلاع داده اند که «بیش از یک سوم بودجه غیرواقع بینانه است» و باید ۴۵ میلیارد دلار کاهش یابد.
او گفته است «ما با کسری بودجه جدی روبرو هستیم».

محمد باقر نوبخت، مشاور آقای روحانی نیز به تلویزیون دولتی کشور گفته است طرح بازبینی شده بودجه کشور تا اواسط ماه سپتامبر تقدیم مجلس خواهد شد.

خبرگزاری مهر نیز از آقای نوبخت نقل کرده است «اگر قانون بودجه سال ۲۰۱۳ – ۲۰۱۴ مورد بازبینی قرار گیرد، دولت و کشور با کسری بودجه و در نتیجه تورم روبرو نخواهند شد».
XS
SM
MD
LG