لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

معضل سیگارهای الکترونیکی در کانون توجه دولت آمریکا قرار گرفته‌ است


کنگره آمریکا پس از افزایش نگران کننده مصرف سیگارهای الکترونیکی، به خصوص در بین نوجوانان، دست به یک اقدام بی سابقه زد و برای افزایش سن قانونی خرید سیگارهای الکترونیکی و یا هر نوع محصول دخانیات از ۱۸ به ۲۱ سال رأی داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، حمایت خود را از این اقدام اعلام کرد و با امضای این لایحه در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹، آن را به قانون تبدیل کرد. هرچند به نظر می رسد که رئیس جمهوری آمریکا تحت فشار مدیر کمپین انتخاباتی خود و گروه‌های موضوعی ویژه در حال بررسی مجدد این طرح است و در عوض، در پی ممنوع کردن سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار است – رویکردی که کارشناسان آن را خیلی مؤثرتر از بالا بردن سن قانونی خریداری محصولات دخانیات به ۲۱ سال می دانند.

پرزیدنت ترامپ، روز سه‌شنبه ۱۰ دی گفت که دولت فدرال آمریکا به زودی استراتژی جدیدی را برای مبارزه با مصرف سیگارهای الکترونیکی به خصوص در بین افراد زیر سن قانونی اعلام خواهد کرد. آقای ترامپ در مورد جزئیات نقشه خود مبهم بود، ولی اشاره کرد که شاید برخی از سیگارهای الکترونیکی با کارتریج های طعم‌دار «برای یک مدت» موقتاً از بازار خارج شوند.

مصرف سیگارهای الکترونیکی در بین نوجوانان - به رغم هشدارهای سازمان غذا و داروی آمریکا و دیگر سازمان های بهداشتی جهان از مضرات آنها - از سال ۲۰۱۷ به بعد دوبرابر شده است. در سال ۲۰۱۹ سیگارهای الکترونیکی هزاران نفر را به بیماری‌های وخیم ریوی مبتلا کرد و ده‌ها مورد مرگ و میر به دنبال داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG