لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۲

مطالعه جدید: مصرف سیگار الکترونیکی می‌تواند به قلب آسیب برساند


بنا بر یک مطالعه جدید، مصرف سیگارهای الکترونیکی که در بین نوجوانان بسیار رایج شده است، می تواند به سیستم قلبی-عروقی آسیب بزند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یافته های جدید که روز پنجشنبه (۱۶ آبان) در ژورنال «پژوهش‌های قلبی-عروقی» منتشر شد مدت کوتاهی پس از آن آمد که مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا ماه گذشته «شیوع صدمات ریوی» اخیر را به مصرف سیگارهای الکترونیکی مرتبط اعلام کرد.

لورن والد، ناشر ارشد این پژوهش در دانشگاه ایالتی اوهایو، در مقاله روز پنجشنبه نوشت: «سیگارهای الکترونیکی تنها با بخار بی خطر آب کار نمی کنند؛ بلکه حاوی نیکوتین، مواد شیمیایی، فلز، و اسانس های مصنوعی هستند.»

نیکوتینی که در تنباکو وجود دارد موجب بالا رفتن فشار خون و ضربان قلب می شود. ولی به گفته خانم والد، در سیگارهای الکترونیکی مواد دیگری وجود دارد که تنفس آنها از طریق بخار می تواند موجب التهاب، استرس اکسیداتیو، و جریان خون ناپایدار شود.

آخرین آمار از سازمان کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا در ۱۴ آبان تعداد افراد مبتلا به بیماری ریوی مرتبط به سیگارهای الکترونیکی را ۲۰۵۱ نفر در ۴۹ ایالت آمریکا، و تعداد مرگ و میر ناشی از این سیگارها را ۳۹ نفر در ۲۴ ایالت ثبت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG