لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

خبرگزاری فارس اصالت «فایل صوتی» مربوط به فساد در سپاه پاسداران را تایید کرد


محمد علی جعفری و قاسم سلیمانی (آرشیو)
محمد علی جعفری و قاسم سلیمانی (آرشیو)

خبرگزاری فارس، که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نزدیک است، عصر یکشنبه ۲۴ بهمن با انتشار خبر کوتاهی اعلام کرد که اصالت فایل صوتی منتسب به محمد علی جعفری، فرمانده کل پیشین سپاه، را تایید می‌کند.

روز پنج‌شنبه ٢١ بهمن یک فایل صوتی حدود ۵۰ دقیقه‌ای از یک جلسه سه سال پیش محمد علی جعفری، فرمانده وقت سپاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و صادق ذوالقدرنیا، معاون پیشین اقتصادی و سازندگی سپاه پاسداران، منتشر شد که در آن درباره فساد در نیروهای مرتبط با نیروی قدس سپاه، بنیاد تعاون سپاه و شهرداری تهران سخن گفته می‌شود.

در این فایل، که نخستین بار توسط رادیو فردا منتشر شد، مشخصا به نقش محمدباقر قالیباف، شهردار وقت تهران و رئیس کنونی مجلس شورای اسلامی، قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه، جمال آبرومند، معاون وقت هماهنگ‌کننده سپاه، و حسین طائب، مسئول اطلاعات سپاه، در پرونده فساد اشاره می‌شود.

در بخشی از این فایل صوتی، آقای ذوالقدرنیا به نارحتی شدید قالیباف از برخورد با پرونده فساد مرتبط با شهرداری و بنیاد تعاون سپاه اشاره کرده و می‌گوید قالیباف درخواست کرده تفاهم‌نامه «۸ هزار میلیارد تومانی» برای «رفع و رجوع کردن» کسری بودجه بنیاد تعاون سپاه امضا شود.

آقای جعفری نیز در واکنش با تایید این ماجرا می‌گوید اگر این تفاهم‌نامه امضا می‌شد، نمی‌دانم باید «چه خاکی بر سر می‌کردیم.»

آقای جعفری در بخش دیگری از این فایل می‌گوید قاسم سلیمانی، فرمانده وقت سپاه، نیز از برخورد با باند جمال‌الدین آبرومند، معاون وقت هماهنگ‌کننده سپاه، نارحت بوده و این موضوع را با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در میان گذاشته است.

شرکت «توسعه اقتصادی یاس» مشهور به «هولدینگ یاس» بازوی اصلی بنیاد تعاون سپاه و در واقع نقش خزانه نیروی قدس سپاه پاسداران را بازی می‌کرد و پس از بروز مفاسد گسترده اقتصادی و بازداشت برخی مدیرانش در سال ۹۶ منحل شد.

صادق ذوالقدرنیا نیز در بخش از این فایل به یک دستور علی خامنه‌ای اشاره می‌کند که بر اساس آن هدف اصلی باید کمک به نیروی قدس سپاه باشد و باید از منابع اصلی ٩٠ درصد را به نیروی قدس بدهند و تنها ١٠ درصد به بقیه سپاه اختصاص یابد.

  • ادامه واکنش‌ها به انتشار فایل صوتی

پس‌لرزه‌های فایل صوتی افشاشده از جلسه فرماندهان سپاه پاسداران و فساد گسترده در این نهاد نظامی، اقتصادی، و سیاسی همچنان ادامه دارد.

مجتبی توانگر، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در واکنش به انتشار این فایل ضمن اذعان به وقوع تخلفاتی در این پرونده گفت هدف از انتشار این فایل و نام بردن از افراد مختلف، «فرافکنی» و «ضربه به امنیت مردم» است.

وی در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا که روز یکشنبه ۲۴ بهمن منتشر شده با اشاره به این که وقوع تخلفات در یک دستگاه «عجیب نیست» و تاکید بر اهمیت رسیدگی به تخلفات و مجازات متخلفان گفته نام بردن افراد مختلف در این فایل صوتی «فرافکنی» است و رسانه‌های معاند می‌خواهند بدین‌وسیله نظام جمهوری اسلامی و «امنیت مردم» را هدف قرار دهند.

در همین ارتباط عباس عباس‌زاده، عضو کمیسیون امنیتی ملی مجلس، روز شنبه به خبرگزاری ایلنا گفته که فایل صوتی مکالمه «دو شخصیت نظامی را چندین بار» گوش کرده و افزوده «انتشار این فایل صوتی اتفاق خاصی نیست.» وی انتشار این فایل صوتی را «جنگ روانی دشمن» با هدف خدشه وارد کردن بر «محبوبیت سپاه» نامیده است.

اما محمد مهاجری، فعال اصول‌گرا، در توییتی خطاب به آقای قالیباف برای روشن کردن نقش خود در پرونده هلدینگ یاس نوشته است: «اگر حرف‌های این روزها درست باشد، شما باید الان در سلول محمدعلی نجفی باشید.»

عباس عبدی، فعال اصلاح‌طلب، نیز در توییتی گفته است: «فایل صوتی منتشر شده فراتر از این که معرف فساد باشد، بیانگر سبک زندگی‌شان است.»

و مصطفی تاجزاده، فعال اصلاح‌طلب، با انتشار توییتی این پرسش را مطرح کرده است که «حاصل کنار هم قرار گرفتن اسلحه، اطلاعات، پول و رسانه را دیدید؟» وی در ادامه نوشته است: «مسئول و پاسخگویی هست؟ کسی جرات پیگرد قضایی دارد؟»

XS
SM
MD
LG