لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۸

کیف‌های «دلار و طلا» در دادگاه متهمان شهرداری لواسان؛ نماینده دادستان: «هنرنمایی آقایان در یک سال» است


دادگاه روز شنبه. رسانه‌های ایران
دادگاه روز شنبه. رسانه‌های ایران

در دادگاه رسیدگی به پرونده فساد در شهرداری لواسان که روز شنبه برگزار شد، کیف‌هایی پر از «چک‌پول، دلار و یورو به ارزش ۴۰ میلیارد تومان» و «۷۵۰ سکه طلای تمام بهار آزادی» به نمایش گذاشته شد.

به گزارش رسانه‌ها در ایران، روز شنبه ۲۵ دی سومین جلسه رسیدگی به پرونده «شبکه ارتشا و اخذ رشوه طی فقره‌های متعدد» اعضای شهرداری و شورای شهر پیشین لواسان با «۵۱ متهم» در دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.

این افراد متهم شده‌اند که با سوءاستفاده از جایگاه خود مرتکب جرم شده و مقادیر قابل توجهی ارز و طلا به عنوان رشوه دریافت کرده‌اند.

در جریان رسیدگی به این پرونده، نماینده دادستان با نمایش کیف‌های دلار، یورو و انبوهی از سکه‌های طلا، آن را «هنرنمایی آقایان در طول یک سال» توصیف کرد و گفت: «همه این پول‌ها و سکه‌ها را تعدادی از متهمان پرونده رشوه گرفته‌اند.»

وکیل «شیرخانی» متهم ردیف سوم، با انتقاد به رویه دادگاه گفت: «این که قبل از شروع دادگاه چهار کیف سامسونت باز شود و از خبرنگاران خواسته شود که از آن‌ها عکس و فیلم گرفته شود، خلاف قوانین است»، اما قاضی «بابایی» تأکید کرد که «این اقدام با هماهنگی اینجانب صورت گرفته است.»

نماینده دادستان با اشاره به سخن وکیل مدافع یکی از متهم‌ها که گفت «این اموال چیزی نیست»، تأکید کرد: «شاید برای شما چیزی نباشد، اما برای مردمی که در این سختی و فشار معیشتی زندگی می‌کنند ... چیزی است.»

بنا بر ویدئوی منتشر شده از این دادگاه، وکیل یکی از متهمان با تأکید بر این که «هیچ اقراری از موکل من در پرونده وجود ندارد» به قاضی گفت: «شما باید ثابت کنید که موکل من مرتکب جرم شده است.»

شماری از مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی در سه دهه اخیر به فساد متهم شده‌اند.

مرداد ماه، مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص از حقوق‌های نجومی در دولت حسن روحانی، رئیس جمهور پیشین را به جریان انداخت. هرچند پیش از آن، تنها دو ماه بعد از تعیین محمدباقر قالیباف، شهردار سابق تهران و عضو پیشین سپاه، به ریاست مجلس شورای اسلامی،‌ برخی مقامات دیگر فاش کردند که ابعاد یک پرونده فساد مالی بزرگ موسوم به «پرونده املاک نجومی» سه برابر مقداری است که قبلا اعلام شده بود.

XS
SM
MD
LG