لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

ادعای روزنامه فرهیختگان: موشک ۵ هزار کیلومتری ایران «در دسترس‌تر از همیشه» است


آرشیو
آرشیو

یک روزنامه در ایران در گزارشی با عنوان «رمزگشایی از آثار آزمایش موفق موتور سنگین سوخت جامد در صنایع دفاعی» اعلام کرد اکنون «موشک ۵ هزار کیلومتری» برای جمهوری اسلامی «در دسترس‌تر از همیشه» است.

روزنامه فرهیختگان، که ارگان خبری دانشگاه آزاد اسلامی محسوب می‌شود، روز شنبه ۲۵ دی نوشت هرچند «ایران خواهان ساخت موشک‌های بالستیک با برد بیشتر از ۲ هزار کیلومتر نیست، اما موتور جدید می‌تواند امکان عبور از این برد را در اختیار قرار دهد.»

روز پنج‌شنبه امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران ادعا کرد این نیرو در آزمایش «موتور سنگین ماهواره‌بر سوخت جامد» موفق عمل کرده است.

به گفته حاجی‌زاده، ایران به رغم تحریم‌ها به جایی رسیده که «یک موشک بالستیک درجه یک ساخت و با پهپاد‌های ایرانی برتری هوایی آمریکا را با چالش مواجه کرده است.»

پیش‌تر، یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در رابطه با پرتاب موشک ماهواره‌بر توسط ایران، این موضوع را «یک نگرانی قابل‌ توجه در راستای گسترش سلاح‌های هسته‌ای» خواند و آن را «ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت» دانست.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این که از گزارش‌های رسانه‌ای مرتبط با این اقدام ایران مطلع است، گفت: «ایالات متحده همچنان نگران توسعه وسایل پرتاب فضایی [موشک‌های ماهواره‌بر] ... توسط ایران است و این یک نگرانی قابل‌ توجه در راستای گسترش سلاح‌های هسته‌ای است.»

XS
SM
MD
LG