لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

درخواست دادخواهان از دیپلمات‌های خارجی: مراسم پیروزی انقلاب اسلامی را تحریم کنید


اعتراضات سراسری ایران، مهر ۱۴۰۱
اعتراضات سراسری ایران، مهر ۱۴۰۱

پس از آن که شماری از خانواده‌های قربانیان نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی از دیپلمات‌های کشورهای خارجی خواستند مراسم جشن پیروزی انقلاب اسلامی را تحریم کنند، هشتگی مرتبط با بایکوت این مراسم حکومتی جمهوری اسلامی در توییتر فراگیر شده است.

خانواده‌های دادخواه شماری از شهروندانی که توسط جمهوری اسلامی کشته شده‌اند، روز سه‌شنبه با انتشار متنی از مقامات کشورهای مختلف خواستند «مراسم سالگرد روی کار آمدن جمهوری اسلامی» را که بیستم بهمن در تهران برگزار می‌شود، «تحریم کنند.»

خانواده‌های «محمدجواد زاهدی، مهرگان زحمتکش، رضا شهپرنیا، محمدرضا اسکندری، اصغر نحوی‌پور، محمدرسول مومنی‌زاده، علی سیدی، محسن محمدی، امید مویدی، نیکا شاکرمی، نوید افکاری، آمنه شهبازی‌فرد، علی روزبهانی، مینو مجیدی، محمدحسن ترکمان، بهاره کرمی‌مقدم، و ابوالفضل مهدی‌پور» این درخواست را امضا کرده‌اند.

همچنین چند تن از اعضای خانواده‌های جان‌باختگان نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی، از جمله «سعید افکاری، محمدرضا ترکمان، مهسا پیرایی، رویا پیرایی، و نرگس شهپرنیا» در توییت‌های مشترک و هم‌زمان، خواستار آن شدند که صرف‌نظر از «اختلاف‌ها و حاشیه‌ها»، مردم کنار یکدیگر بایستند و تا پنج‌شنبه که روز برگزاری این مراسم حکومتی است، از کشورهای خارجی بخواهند تا «سالگرد حکومت رنج و قتل و غارت را تحریم کنند.»

توییت مشترک خانواده‌های دادخواه
توییت مشترک خانواده‌های دادخواه

این درخواست با حمایت کاربران و چهره‌های شناخته‌شده در رسانه‌های اجتماعی همراه شده است.

آتنا دائمی، فعال حقوق بشر در ایران، از این درخواست حمایت کرد و در توییتی نوشت: «مردم ۴۳ سال است که داغدار جوانانی هستند که به دست جمهوری اسلامی کشته و اعدام شدند! جوانانی که در زندان‌های جمهوری اسلامی پیر شدند و زندگی آنها برای همیشه مختل شد! حالا جمهوری اسلامی می‌خواهد جشنی برای ۴۳ سال جنایت برگزار کند!»

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های پرواز پی‌اس۷۵۲ نیز در پیامی جمهوری اسلامی را قدرتی «نامشروع» و «جنایتکارترین رژیم» دانست و تأکید کرد که شرکت در مراسم سالگرد آن «نابخشودنی است.»

به گفته آقای اسماعیلیون، «دولت‌های دموکراتیک باید مراسم شرم‌آور ۹ فوریه (۲۰ بهمن) تهران را تحریم کنند.»

همچنین، البرز صادقی با حمایت از این خواسته نوشت: «ما، خانواده الوند، نگار، سهند و سوفی که به دست جمهوری اسلامی به قتل رسیدند، از نمایندگان تمام کشورها می‌خواهیم با شرکت در سور و سات قاتل‌ها آبروی خود را حراج نکنند. چرا که روز آزادی نزدیک است و ما آن روز، کسانی را که به مردم ایران پشت کردند، نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم.»

درخواست‌ها برای تحریم مراسم حکومتی پیروزی انقلاب ۵۷، در حالی است که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، به «آحاد مردم» توصیه کرده ۲۲ بهمن را «مظهر اتحاد ملی» قلمداد کنند و در آن حضور یابند.

هم‌زمان با برگزاری جشن‌های مرتبط با پیروزی انقلاب اسلامی از طرف حکومت، تظاهرات‌هایی در شهرهای مختلف جهان علیه جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی شده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG