لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

رویترز: یک شرکت چینی در انتقال نفت ایران و ونزوئلا نقش عمده‌ای داشته است 


آرشیو
آرشیو

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک شرکت لجستیک چینی در خرید نفت تحریم شده ایران و ونزوئلا، و انتقال آن به چین نقش محوری داشته است. صادرات نفت ایران و ونزوئلا حتی پس از آنکه آمریکا این شرکت را در فهرست تحریمها قرار داد، همچنان ادامه یافته است.

خبرگزاری رویترز به استناد هفت منبع آگاه از جمله مقام‌های ایرانی، منابع نزدیک به شرکت نفت چینی، و یک منبع آشنا با شرکت دولتی نفت ونزوئلا، در گزارشی می نویسد که نقش بسیار بزرگ «شرکت نفت کنکورد چین» در خرید نفت از ایران و ونزوئلا پیشتر گزارش نشده بود.

این شرکت در سال جاری میلادی از راه معامله با پالایشگاه‌های مستقل در چین که به «تی پات» مشهورند، به واردات نفت از ونزوئلا اقدام کرده است.

بسیاری از پالایشگاه‌ها در سراسر جهان، از جمله پالایشگاه‌های دولتی در چین، خرید نفت خام از ایران و ونزوئلا را در پی اعمال تحریم‌های ایالات متحده علیه این دو کشور متوقف کردند. از این راه، جلوی صادرات میلیون‌ها بشکه نفت این دو کشور گرفته شد.

تهران و کاراکاس با توجه به وابستگی شدید خود به فروش نفت خام، در صدد برآمدند راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها پیدا کنند. دو دولت، با شگردهای فراوان و بسیار پیچیده، و بازی موش و گربه با واشنگتن، به فروش مخفیانه نفت ادامه دادند. انتقال نفت از یک نفتکش به نفتکش دیگر، از جمله این شگردها بود.

سال گذشته بنا به گزارش‌ها «شرکت نفت کنکورد چین» دست کم ۱۴ نفتکش را برای انتقال نفت ایران و ونزوئلا به چین اختصاص داده بود.

رویترز در گزارش خود می افزاید، مقام‌های وزارت نفت ایران و ونزوئلا در تماس با این خبرگزاری، حاضر به اظهار نظر نشده اند.

XS
SM
MD
LG