لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۱

گفت‌وگوهای اختصاصی با خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات؛ با «سرنگونی جمهوری اسلامی» آرام می‌شویم


میلان حقیقی (راست) و جمال اعظمی.
میلان حقیقی (راست) و جمال اعظمی.

صدای آمریکا در آستانه فرارسیدن سال نو خورشیدی با بستگان دو تن از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری گفت وگو کرده است.

در گفت‌وگوی اول، سلیم حقیقی پدر میلان که در جریان اعتراضات سراسری در اشنویه کشته شد، از ضرورت «سرنگونی جمهوری اسلامی» سخن می‌گوید.

در گفت‌وگوی دوم صدای آمریکا با ریحان اعظمی، خواهر جمال اعظمی که در جریان اعتراضات سراسری در جوانرود کشته شد، خانم اعظمی ابراز امیدواری می‌کند که «خون شهیدان» راه آزادی «حق آنها» را از عاملان و آمران سرکوب بگیرد.

سلیم حقیقی: تنها با سرنگونی جمهوری اسلامی و دادخواهی کمی آرام می‌شویم

پدر میلان حقیقی، یکی از معترضان کشته‌شدگان در اشنویه می‌گوید تنها «رهایی از دست این رژیم انسان‌کش» و «دادخواهی» و اجرای «عدالت» می‌تواند زخم‌های خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات را اندکی التیام ببخشد.

سلیم حقیقی، پدر میلان، در گفت‌وگوی اختصاصی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «با گذشت نزدیک به ۱۸۰ روز از آن شب در حالی منتظر تحویل سال نو خورشیدی هستیم که جدا از احساس هر پدری که تنها فرزند پسرش را از دست داده و درد و غم بیش از اندازه آن، واقعا افتخار می‌کنم که میلان پسر من در راهی جان خودش را فدا کرد که بخش اعظم جامعه کرد حاضر هستند برای رسیدن به آزادی دموکراسی و حقوق ملت صلح‌طلب کرد جان بدهند.»

او با اشاره به «رشادت‌های زنان و مردان» اشنویه که «دست‌کم برای یک شب» توانستند این شهر را «از دست دیکتاتور رها» کنند و «برگی زرین در انقلاب ژینا رقم» بزنند، گفت که پسرش میلان حقیقی به همراه سه تن دیگر در حالی که در نزدیکی ساختمان فرمانداری شعار «ژن ژیان آزادی» می‌دادند، هدف «سلاح جنگی» نیروهای حکومتی قرار گرفتند و پس از اعزام به بیمارستان جان باختند.

آقای حقیقی با بیان این که «من حال و وضع تمام آن پدران مادران و خانواده‌های جان‌باختگان را در این دقایق درک می‌کنم»، اضافه کرد که «برای تمامی بیش از ۵۰۰ جان‌باخته ایران و کردستان که هم‌اکنون به یاد عزیزانشان هستند احترام فراوان قائل» است.

پدر میلان حقیقی خطاب به خانواده‌های جان‌باختگان تأکید کرد: «ما درد مشترک داریم، ولی مطمئن هستم آنها نیز مثل خانواده‌های من که از فراق میلان کوهی از حسرت در دلشان است به امید آزادی و رهایی از دست این رژیم انسان‌کش زخم‌های خود را التیام می‌بخشند و تنها با رفتن این حکومت و دادخواهی و عدالت همه ما اندکی آرام می‌شویم.»

آقای حقیقی با گرامی داشتن یاد «زخمی‌شدگان و زندانیان سیاسی و مردم آزادی‌خواه ایران»، گفت: «تنها آرزو و امید من در سال تازه این است که به ایرانی آزاد و دموکرات برگردم و به سر مزار میلان و دوستانش بروم تا نوید پیروزی و راهیی از چنگ این رژیم و برآورده شدن اهداف آنها را برایشان برده باشم.»

شامگاه چهارشنبه ۳۰ شهریور صدرالدین لیتانی ۲۸ ساله، امین معرفت ۱۶ ساله، میلان حقیقی ۲۱ ساله و عبدالسلام قادر گلوانی در حال شعار دادن هدف مستقیم سلاح جنگی نیروهای حکومتی قرار گرفتند و در بیمارستان بر اثر «شدت خون‌ریزی» جان باختند.

خواهر جمال اعظمی: امیدوارم «خون شهیدان‌» حق آنها را بگیرد

خواهر یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در جوانرود می‌گوید امسال نوروز دشواری پیش رو است و به‌ویژه برای خانواده‌های جان‌باختگان، سال نو شاد نیست.

ریحان اعظمی، خواهر جمال اعظمی به عنوان عضو «یک خانواده داغدار جگرسوخته» گفت: «امسال نوروز ما نوروز بسیار سختی است. امیدوارم این نوروز تبدیل به نوروز خوشی و آزادی ملتمان شود. امیدوام خون شهیدانمان به هدر نرود و امیدوارم خونشان حق آنها را بگیرد.»

این عضو خانواده جمال اعظمی که ساکن نروژ است، ابراز امیدواری کرد که «انتقام» از جمهوری اسلامی گرفته شود، چرا که «بدون دلیل این‌چنین جوانان ما را در راه آب و خاک وطنشان شهید کردند.»

خانم اعظمی درباره حال و هوای نوروز ۱۴۰۲ گفت: «متأسفانه نمی‌توانم بگویم که نوروز شاد برای ملتمان» است، زیرا «نوروز سخت و دشواری است برای ما، به‌خصوص خانواده‌های شهدا. متأسفانه نوروز ما امسال فقط گریه است.»

او همچنین با بیان این که تحمل این شرایط برای خانواده «سخت است» و هیچ «آسان نیست»، گفت که آرزو می‌کند «همان‌گونه که جگر مادران ما را سوزاندند، جگر مادرانشان بسوزد.»

جمال اعظمی، ۳۴ ساله، کارگر ساده برق‌کار بود که در جریان اعتراضات ۲۹ و ۳۰ آبان در شهر جوانرود در استان کرمانشاه بر اثر شلیک گلوله جنگی از سوی نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشته شد.

در جریان اعتراضات سراسری ایران که از ۲۶ شهریور پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، بیش از ۵۰۰ تن، از جمله ۷۱ کودک کشته شدند و مقامات جمهوری اسلامی تاکنون چهار تن از معترضان را نیز در پی برگزاری دادگاه‌هایی شتاب‌زده اعدام کرده است.

XS
SM
MD
LG