لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

ائتلاف پنج گروه سیاسی برای گذار خشونت‌پرهيز از جمهوری اسلامی با «انتخاب آزادانه» مردم


 پنج حزب و سازمان جمهوری خواه ایرانی از ائتلاف با هم خبر دادند.
پنج حزب و سازمان جمهوری خواه ایرانی از ائتلاف با هم خبر دادند.

پنج گروه سیاسی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند «پیرامون وضعیت سیاسی کشور» برای ایجاد یک «جمهوری سکولار دموکرات» در ایران با هم ائتلاف می‌کنند.

این پنج حزب و سازمان جمهوری‌خواه ایرانی، روز پنج‌شنبه ۱۸ اسفند در بیانیه‌ای با تأکید بر «مذاکرات و همکاری چندساله» گفتند که «در همراهی با جنبش زن زندگی آزادی» و به دلیل «ضرورت تغییرات بنیادین سیاسی در کشور» برای «ایجاد، گسترش، و تحکیم یک ثقل جمهوری‌خواهی در صحنه سیاسی ایران» با هم همگام می‌شوند.

در بیانیه مشترک این گروه‌های سیاسی افزوده شده است: «جنبش انقلابی "زن، زندگی، آزادی" چند ماه در خيابان ها و دانشگاه ها علی‌رغم کشتارها، شکنجه ها، اعدام ها و دستگيری‌های وسيع به حيات فعال خود ادامه داد و ضربات سنگينی به اعتبار و اقتدار جمهوری اسلامی در داخل و خارج از کشور وارد آورد. ترس مردم از سرکوب ريخته و کاهش اعتراضات در خيابان‌ها و دانشگاه‌ها، به منزله خاموش شدن جنبش نيست. پتانسيل بالقوه جنبش بالا است، اعتراضات در اشکال مختلف به ويژه در شکل نافرمانی مدنی ادامه دارد و روند تشکل‌يابی سرعت گرفته و همکاری جريان‌های صنفی و مدنی در حال شکل‌گيری است.»

تشکل‌های سیاسی مذکور، تأکید کرده‌اند: «ما بر این باوریم که راه برون‌رفت از بحران‌های درهم تنيده کشورمان، گذار خشونت پرهيز از جمهوری اسلامی به یک جمهوری سکولار و دموکرات، دگرگونی ساختار قدرت سياسی، جدایی دین و دولت و استقلال نهادی آنها از یکدیگر، ایجاد ساختاری متکی بر انتخاب آزادانه مردم است.»

این بیانیه با امضای هیأت اجرایی از پنج تشکل اتحاد جمهوری‌خواهان ایران، جبهه ملی ایران- اروپا، حزب چپ ایران (فدائیان خلق)، سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور و همبستگی جمهوری خواهان ایران رسیده است. از چهره‌های شناخته شده «اتحاد جمهوری‌خواهان ایران»، مهدی فتاپور است. از حزب چپ ایران (فدائیان خلق) هم فرخ نگهدار شناخته شده است. علی افشاری هم از چهره‌های شاخص گروه «همبستگی جمهوری‌خواهان ایران» است.

اعلام ائتلاف این گروه‌ها در حالی است که از سویی دیگر، نشستی با عنوان «آینده جنبش دموکراسی ایران» با حضور حامد اسماعیلیون، نازنین بنیادی، شاهزاده رضا پهلوی، شیرین عبادی، مسیح علی‌نژاد، گلشیفته فراهانی، علی کریمی، و عبدالله مهتدی در دانشگاه جورج‌تاون شهر واشنگتن برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG