لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۷

پناهجویان مسیر خود را از مجارستان به سوی کرواسی تغییر دادند


پناهجویان، مسیر کرواسی را به جای مجارستان انتخاب کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

پناهجویان، مسیر کرواسی را به جای مجارستان انتخاب کردند

با بسته شدن مرز مجارستان و صربستان به روی پناهجویان، افرادی که از ورود به مجارستان نا امید شده اند، برای یافتن راهی به سوی غرب اروپا خود را به کرواسی رسانده‌اند.

خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گزارش داد که بعد از بسته شدن مرز صربستان و مجارستان، دو کشور صربستان و کرواسی بیش از پیش درگیر موضوع پناهجویان می‌شوند. صربستان روز سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر اعلام کرد که نمی تواند پاسخگوی پناهجویان بسیاری باشد که در مرز این کشور با مجارستان جمع شده‌اند.

روز چهارشنبه، پلیس مجارستان در رویارویی با گروهی از پناهجویان که توانستند از حصار مرزی این کشور عبور کنند از گاز اشک‌آور استفاده کرد. در این بین شب قبل گروهی از پناهجویان شب را در خیابان سپری کردند به این امید که راه آنها برای ورود به مجارستان باز شود. گروه دیگری هم خود را به کرواسی رساندند.

این رویداد موجب شد تا وزیر خارجه صربستان اعلام کند که بازگرداندن پناهجویانی که قصد ورود به مجارستان را دارند به صربستان پذیرفتنی نیست.

این در حالیست که هر روز پناهجویان بیشتری هر روز از مقدونیه و یونان خود را به صربستان می‌رسانند. پلیس یونان اعلام کرده است که تنها در یک روز ۵ هزار نفر از مرز یونان وارد مقدونیه شدند تا خود را به صربستان برسانند.

وزیر کشور کرواسی هم اعلام کرده است که این کشور امکاناتی را برای پناهجویان آماده کرده، آنها را ثبت نام می‌کند و پس از آن به آلمان می‌فرستد، اما هشدار داد که این روند ورود مهاجران می‌تواند نتایج اقتصادی، امنیتی و اجتماعی برای این کشور داشته باشد.

از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که پناهجویانی که از صربستان راهی کرواسی می‌شوند، با خطر عبور از مناطق مین گذاری شده در جریان جنگ دهه ۹۰ مواجه هستند. گفته شده این مناطق که احتمال خطر در آنها وجود دارد علامت گذاری شده و تلاش می‌شود تا از عبور احتمالی پناهجویان از این مناطق جلوگیری شود.

جلوگیری مجارستان از ورود پناهجویان به این کشور در آمار ورود آنها به آلمان نیز اثر گذاشته است. آلمان اعلام کرده است که در دو روز گذشته ورود پناهجویان به این کشور کاهش پیدا کرده است، هر چند که همچنان هر روز هزاران پناهجو وارد می‌شوند.

XS
SM
MD
LG