لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۶

تابستان ۲۰۲۱ گرم‌ترین تابستان تاریخ اروپا بود


زنان در یک بازار دستفروشی در شهر مادرید اسپانیا در هوای داغ ماه اوت ۲۰۲۱ خود را با بادبزن دستی باد می‌زنند.
زنان در یک بازار دستفروشی در شهر مادرید اسپانیا در هوای داغ ماه اوت ۲۰۲۱ خود را با بادبزن دستی باد می‌زنند.

مطالعه جدیدی نشان می‌دهد تابستان ۲۰۲۱ رکورد گرم‌ترین تابستان در تاریخ هواشناسی اروپا شکسته شده است.

دمای هوا در تابستان ۲۰۲۱ به یک درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین دمای سه دهه گذشته رسید.

گزارشی که روز جمعه دوم اردیبهشت، توسط سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک اتحادیه اروپا منتشر شد، نشان می‌دهد در حالی که دمای هوا در بهار سال ۲۰۲۱ خنک‌تر از دمای متوسط این فصل بود، ماه‌های تابستان همان سال با «موج گرمای شدید و طولانی‌‌مدت»، رکورد بی‌سابقه ۴۸ درجه سانتیگراد را در ماه اوت در جزیره سیسیل ایتالیا، به ثبت رساند.

دمای بالای طولانی‌مدت سال گذشته منجر به آتش سوزی‌های جنگلی در سیبری، یونان و ترکیه شد و به قول کارشناسان، احتمالاً به بارندگی‌های شدید و سیل‌های مرگبار در بلژیک و آلمان در ماه ژوئیه کمک کرد.

دمای سطح آب در شرق دریای مدیترانه و بخش‌هایی از دریای بالتیک در سال ۲۰۲۱، تا ۵ درجه سانتیگراد بالاتر از دمای متوسط آب در فصل تابستان از سال ۱۹۹۲ به بعد بود.

سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک می‌گوید:سرعت سالانه باد در بخش هایی از اروپای غربی و مرکزی جزو پایین‌تر سرعت‌‌های ثبت شده باد از سال ۱۹۷۹ به بعد بوده است که این منجر به کاهش پتانسیل تخمینی انرژی بادی شد. انرژی بادی یکی از منابع اصلی انرژی‌های تجدیدپذیر در کشورهای اروپایی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است.

یافته‌های این آژانس بر اساس اطلاعات ثبت شده ایستگاه‌های هواشناسی روی زمین و مشاهدات ماهواره‌ای در مدار زمین از سال ۱۹۵۰ میلادی به بعد است.

XS
SM
MD
LG