لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

افزایش اعتراض‌ها به محدودیت‌های اجتماعی در اروپا؛ قاره سبز درگیر موج جدید کرونا


اعتراضات به محدودیت‌های جدید کرونا. وین، اتریش - ۲۹ آبان ۱۴۰۰
اعتراضات به محدودیت‌های جدید کرونا. وین، اتریش - ۲۹ آبان ۱۴۰۰

سارا دماوندان - اتریش این هفته اعلام کرد نخستین کشوری خواهد بود که از فوریه به طور قانونی مردم را ملزم به تزریق واکسن می‌کند. مقامات اتریشی همچنین اعلام کردند برای سومین بار، از روز دوشنبه ۲۲ نوامبر تا دست‌کم ۱۲ دسامبر، وارد قرنطینه کامل خواهند شد.

محدودیت‌های وضع شده در رفت و آمد، اعلام قرنطینه جدید، و اجباری شدن واکسن از فوریه سال آینده توسط دولت اتریش موجی از نارضایتی را در این کشور رقم زده است.

پلیس اتریش اعلام کرد که ده‌ها هزار نفر، که بسیاری از آن‌ها طرفداران راست افراطی هستند، روز شنبه با سردادن شعار‌هایی مانند «نه به واکسیناسیون»، «دیگر بس است»، و «مرگ بر دیکتاتوری فاشیست» مخالفت خود را نسبت به محدودیت های اعمال شده ابراز کردند.

تظاهرات در شهر وین، اتریش - ۲۹ آبان ۱۴۰۰
تظاهرات در شهر وین، اتریش - ۲۹ آبان ۱۴۰۰

۶۵ درصد از جمعیت هشت میلیون و نهصد هزار نفری اتریش تاکنون واکسینه شده‌اند و این کمترین میزان واکسیناسیون در غرب اروپا است.

هلند نیز همچنان شاهد درگیری میان پلیس و مخالفان محدودیت‌های کرونایی است. دامنه تجمع‌های اعتراضی علیه محدودیت‌های جدید کرونایی که در روتردام آغاز شد، به دیگر شهر‌های هلند نیز رسید. شهر لاهه شامگاه شنبه شاهد صحنه‌های درگیری خشونت‌آمیز میان معترضان و نیرو‌های پلیس بود. گفته شده صد‌ها نفر که بیشترشان را جوانان تشکیل می‌دادند در اعتراض به این محدودیت‌ها اقدام به آتش زدن دوچرخه‌ها کردند.

تجمع مخالفان با محدودیت‌های جدید دولت در شهر آمستردام، هلند - ۲۹ آبان ۱۴۰۰
تجمع مخالفان با محدودیت‌های جدید دولت در شهر آمستردام، هلند - ۲۹ آبان ۱۴۰۰

در آلمان، دولت فدرال و دولت‌های ایالتی به توافق رسیدند در شهر‌هایی که شاخص ابتلای هفتگی به ازای هر صد هزار شهروند ۱۰۰۰ نفر باشد، محدودیت‌ها به مراتب شدیدتری اعمال شود.

در این شهر‌ها تا ۱۵ دسامبر غذاخوری‌ها، کافه‌ها، برنامه‌های فرهنگی، سالن‌های ورزشی و شرکت‌هایی که سرویس خدماتی‌شان در تماس مستقیم با شهروندان است تعطیل می‌شوند علاوه بر این، امسال نیز مانند سال گذشته اجازه برپایی بازار‌های کریسمس در این شهرها صادر نخواهد شد.

بیش از ۲۵۵ میلیون نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند و مرگ پنج میلیون و ۱۳۸ هزار و ۹۵۹ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که اگر اقدام فوری در خصوص مهار کرونا صورت نگیرد، ممکن است ۵۰۰ هزار نفر دیگر در اروپا تا مارس سال آینده بر اثر کووید جان خود را از دست بدهند.

XS
SM
MD
LG