لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۶

«شب عید» در اروپا: بهتر از سالهای قبل، اما هنوز شکننده


میلان، ایتالیا، اکتبر ۲۰۱۲ (عکس از آرشیو)
میلان، ایتالیا، اکتبر ۲۰۱۲ (عکس از آرشیو)
سال ۲۰۱۳ برای اقتصاد اروپا سال بهتری از چند سال اخیر بوده است، اما بحران مالی که از سال ۲۰۰۸ منطقه را فراگرفته، هنوز به پایان نرسیده است.

بر مبنای آمار، بحران اقتصادی قاره اروپا با لجاجت بر جای است و آرام آرام وارد ششمین سال خود می شود. با این وصف، اوضاع از دو-سه سال قبل بهتر است و اروپاییان می توانند امسال بهتر از سال های گذشته برای کریسمس خرید کنند.

در بسیاری از شهرهای اروپایی، حال و هوای کریسمس از میزان جمعیتی که برای خرید به فروشگاه ها می روند قابل درک است و تاجران و فروشندگان نیز از رونق یافتن اوضاع خرسندند و امیدوارند طی سال آینده وضع اقتصادی و میزان توان مردم برای خرید از این هم بهتر شود.

البته شرایط کنونی اقتصاد در کشورهای گوناگون اروپا متفاوت است. اقتصاد بریتانیا در میان قوی ترین اقتصادهای اروپاست، اما با این وصف، فروشندگان امسال کوشیده اند تخفیف بیشتری را برای کالاها در نظر بگیرند تا میزان فروش کالاها در آستانه سال نو میلادی بالاتر رود.

کارشناسان اقتصادی می گویند میزان بدهی در کشورهای گوناگون قاره اروپا همچنان بالاست، و نیاز به اعمال سیاست های ریاضت اقتصادی در شماری از این کشورها محسوس است، اما همزمان، نوعی مقاومت و عدم پذیرش این شرایط نیز از سوی مردم همچنان مشهود است.

اعمال سیاست های ریاضت اقتصادی حتی میان اقتصاددانان بحث انگیز است و پیرامون آن مواضع گوناگونی اتخاذ می شود. برخی تحلیلگران اقتصادی برآنند که اگر این گونه سیاست ها اعمال نشود، امکان آن وجود دارد که اقتصاد اروپا عقب گرد کند و بار دیگر بحران شدیدی بر این قاره حاکم شود، چون اقتصاد اروپا همچنان در شرایطی ضعیف و شکننده قرار دارد، اما گروهی دیگر از اقتصاددانان با این موضع مخالفند.

جدا از مشکل بدهی، مشکل دیگری که در قاره اروپا فراگیر است، نرخ بیکاری است که همچنان بالاست.
XS
SM
MD
LG