لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

نماینده اتحادیه اروپا: دور هفتم مذاکرات برجام به پایان نرسیده است، هفته آینده ادامه می‌یابد


انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام در وین - آرشیو
انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام در وین - آرشیو

نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات احیای برجام در وین روز جمعه و در پنجمین روز از دور هفتم مذاکرات اعلام کرد این دور از گفت وگوها هنوز به پایان نرسیده است و پس از یک وقفه کوتاه، اواسط هفته آینده ادامه خواهد یافت.

انریکه مورا که پس از نشست کمیسیون مشترک برجام با خبرنگاران در مقابل هتل کوبورگ محل برگزاری مذاکرات گفت‌وگو می‌کرد، گفت هیئت جدید مذاکره‌کننده ایران در چند روز گذشته این فرصت را داشت که دیدگاه‌های دولت جدید ایران را تشریح کند.

به گزارش گیتا آرین خبرنگار صدای آمریکا که برای پوشش مذاکرات به وین رفته است، انریکه مورا با بیان این که چالش‌های قابل‌توجهی پیش رو داریم، گفت زمان محدود است، ضرورت حل سریع این مساله واضح است و ما زمان زیادی نداریم، اما کار زیادی باید انجام شود.

وی گفت هیئت‌های مذاکره‌کننده نیاز دارند برای مشورت با دولت‌های متبوع خود به پایتخت‌هایشان بازگردنند و این مذاکرات هفته آینده (میلادی) در چارچوب همین دور هفتم ادامه خواهد یافت.

هفتمین دور مذاکرات غیرمستقیم نمایندگان ایران و آمریکا با هدف احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، بعد از ظهر جمعه به وقت وین با برگزاری نشست رسمی کمیسیون مشترک برجام به پایان می‌رسد.

با روی کار آمدن دولت جدید در ایالات متحده و ابراز تمایل واشنگتن برای بازگشت به برجام، این مذاکرات غیرمستقیم از ماه آوریل امسال با هماهنگی اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام آغاز شد.

این مذاکرات پس از شش دور، در ماه ژوئن به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل دولت جدید در ایران متوقف و پس از حدود پنج ماه وقفه، از روز دوشنبه ازسر گرفته شد.

خبرگزاری رویترز پیشتر در روز جمعه از قول یک مقام ایرانی نزدیک به مذاکرات گزارش داد که نمایندگان سه کشور اروپایی می‌خواهند برای مشورت با دولت‌هایشان به پایتخت‌های خود بازگردند.

این مقام که هویت او در گزارش مشخص نشده است می‌گوید که هیئت ایرانی آماده است در وین بماند تا مذاکرات در هفته آینده ادامه یابد.

نماینده اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات نیز پیشتر در پیامی در توئیتر خبر تشکیل جلسه کمیسیون مشترک برجام در بعد از ظهر جمعه به وقت وین را به منظور جمع‌بندی مذاکرات چند روز اخیر تایید کرد.

ایران روز پنجشنبه از ارائه پیش‌نویس‌های پیشنهادی خود به طرف اروپایی در دو حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای خبر داد.

پایگاه خبری تحلیلی اکسیوس روز جمعه از قول یک دیپلمات اروپایی نوشت بریتانیا، فرانسه و آلمان به طرف ایرانی گفته‌اند این پیش‌نویس‌ها «غیرجدی» و «غیرقابل پذیرش» هستند.

بر اساس این گزارش، اروپایی‌ها گفته‌اند در پیش‌نویس پیشنهادی ایران در حوزه تحریم‌ها خواسته‌های بیشتری، در مقایسه با پیش‌نویس مورد توافق در دولت قبلی ایران، مطرح شده است.

پیش‌نویس ارائه شده در حوزه هسته‌ای نیز به عقیده تروئیکای اروپا «تندروانه» است و تمامی ادبیات تفاهم شده در دورهای قبلی مذاکرات درباره گام‌های مورد نیاز در این راستا حذف شده است.

همزمان در روز جمعه، خبرگزاری رویترز از قول امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نوشت که به نظر می‌رسد این دور از گفت‌وگوها موفق نبوده است.

هیئت مذاکره‌کننده ایالات متحده که در هتل دیگری در نزدیکی محل برگزاری مذاکرات در پایتخت اتریش مستقر است و به‌طور مستقیم در گفت‌وگوها حضور ندارد، هنوز واکنشی نشان نداده است.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در استکهلم پایتخت سوئد گفت، در روزهای آینده معلوم خواهد شد که آیا ایران با «حسن نیت» وارد ادامه مذاکرات احیای برجام شده است یا خیر.

وی افزود «حرکت‌های اخیر، لفاظی‌های اخیر، دلیل زیادی برای خوش‌بینی به ما نمی‌دهد. اما با وجود این که بسیار دیر شده، هنوز هم آنقدر دیر نیست که ایران به طور معناداری تغییر مسیر دهد و تعامل نشان دهد.»

XS
SM
MD
LG