لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۶

وزیر خارجه آمریکا: حسن نیت ایران در مذاکرات برجام در چند روز آینده مشخص می‌شود


آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده - آرشیو
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده - آرشیو

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید در روزهای آینده معلوم خواهد شد که آیا ایران با «حسن نیت» وارد ادامه مذاکرات احیای برجام شده است یا خیر.

آنتونی بلینکن که برای شرکت در نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا به سوئد رفته است، روز پنجشنبه گفت: ما طی یکی دو روز آینده متوجه خواهیم شد که آیا ایران در مذاکرات حسن نیت و جدیت دارد یا خیر.

وی افزود «حرکت‌های اخیر، لفاظی‌های اخیر، دلیل زیادی برای خوش‌بینی به ما نمی‌دهد. اما با وجود این که بسیار دیر شده، هنوز هم آنقدر دیر نیست که ایران به طور معناداری تغییر مسیر دهد و تعامل نشان دهد.»

به گزارش رویترز، آقای بلینکن تاکید کرد: «آنچه ایران نمی‌تواند انجام دهد این است که در عین حالی که در مذاکرات وقت کشی کند، وضعیت موجود برای توسعه برنامه هسته‌ای خود را حفظ کند. این اتفاق نخواهد افتاد.»

وی گفت، این که ایران نمی‌تواند وقت‌کشی کند تا برنامه هسته‌ای خود را پیش ببرد نظری است که شرکای اروپایی آمریکا نیز به روشنی دارند و افزود، این برعهده ایران است که نشان دهد می‌خواهد به تعهدات متقابل در برجام بازگردد و به‌سرعت نشان دهد گام‌های لازم را در این مورد بر می‌دارد.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین گفت که با همتایان خود از روسیه و اسرائيل نیز درباره ایران صحبت کرده است.

بلینکن در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره درخواست نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل برای توقف فوری مذاکرات با ایران گفت، همانطور که گفتم «خیلی خیلی زود‌ و فکر می‌کنم در یکی دو روز آینده» خواهیم فهمید که آیا ایران جدی است یا خیر.

دیدار گروسی با باقری‌کنی در وین

همزمان در روز پنجشنبه، مدیرعامل آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین با علی باقری‌کنی معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران در گفت‌و‌گوهای احیای برجام دیدار و گفت‌وگو کرد.

رافائل گروسی در توئیتی نوشت که با آقای باقری‌کنی در مورد تبادلات فعلی میان آژانس و ایران در چارچوب مذاکرات برجام و همچنین مسائل مربوط به فعالیت های دوجانبه آژانس و ایران گفت‌و‌گو کرد.


معاون وزیر خارجه ایران هم در توئیتی نوشت که با مدیرعامل آژانس گفت‌وگوهای «مثمر ثمری با هدف تداوم همکاری‌های فنی میان ایران و آژانس» داشته است. او همچنین اعلام کرد که «ایران مصمم است به مشارکت فعالانه و مثبت در گفت‌وگوها در وین ادامه دهد.»

پیشتر در روز چهارشنبه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را در تاسیسات فردو با استفاده از سانتریفیوژهای پیشترفته‌تر آی‌آر-۶ آغاز کرده است.

در همین حال، علی باقری روز پنحشنبه و در چهارمین روز از دور هفتم مذاکرات احیای برجام در وین اعلام کرد که ایران پیش‌نویس‌های پیشنهادی خود را در دو حوزه لغو تحریم‌ها و تعهدات هسته‌ای به طرف‌های اروپایی ارائه کرده است.

رویترز می‌گوید یک دیپلمات اروپایی در وین تایید کرد که این پیش‌نویس‌ها تحویل داده شده است.

علی باقری‌کنی روز چهارشنبه نیز در وین با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا برای مذاکرات احیای برجام، دیدار و گفت‌وگو کرد. به گفته گیتا آرین، خبرنگار صدای آمریکا، این دیدار برای به منظور برنامه ریزی برای روزهای آتی مذاکرات احیای برجام بود.

XS
SM
MD
LG