لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۶

جزئیاتی از تحریم احتمالی اتحادیه اروپا علیه مقامات جمهوری اسلامی: وزیر ورزش، نمایندگان و اعضای سپاه در لیست


از راست حسین سلامی فرمانده سپاه، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس و حمید سجادی وزیر ورزش ایران
از راست حسین سلامی فرمانده سپاه، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس و حمید سجادی وزیر ورزش ایران

نشریه پولیتیکو چاپ آمریکا در یک گزارش جدید می‌گوید اتحادیه اروپا سرگرم نهایی کردن دور جدید تحریم مقام‌های جمهوری اسلامی به خاطر سرکوب اعتراضات در ایران است. این نشریه می‌گوید چهل فرد و نهاد جمهوری اسلامی احتمالا تحریم می‌شوند.

پنجشنبه شب پولیتیکو نوشت، اتحادیه اروپا در حال تهیه دور جدیدی از تحریم‌ها علیه ۴۰ فرد و نهاد ایرانی به دلیل نقش آنها در سرکوب اعتراضات مردم ایران است. گفته می‌شود در این فهرست ۱۷ مقام جمهوری اسلامی از جمله حمید سجادی وزیر ورزش جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. او متهم است که ورزشکاران را را به سکوت وادار کرده است.

همچنین این گزارش می‌گوید چند نماینده مجلس، یک مقام صدا و سیما و گروهی متشکل از ۱۲ فرماندهان کنونی و پیشین سپاه پاسداران در فهرست تحریم خواهند بود.

از آغاز اعتراضات ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه مقامات جمهوری اسلامی اعمال کرده‌اند.

گروه زیادی از مخالفان جمهوری اسلامی در روزهای اخیر بر فعالیت خود برای تحریم سپاه از سوی اتحادیه اروپا افزوده‌اند. در فضای مجازی هشتگ #IRGCterrorists ترند شده است.

همچنین نمایندگان پارلمان بریتانیا روز پنجشنبه به افزودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست سازمان‌های تروریستی ممنوعه در بریتانیا رای مثبت دادند. هرچند مصوبه آنها برای دولت بریتانیا الزام آور نیست اما به گزارش رویترز، لئو دوچرتی، از مقامات وزارت امور خارجه بریتانیا، در جریان بحثی درباره وضعیت در ایران، گفت که دولت درخواست‌ها و صداهای متحدی را که خواستار قرار دادن سپاه به عنوان سازمانی تروریستی هستند مورد توجه قرار می‌دهد و جدی می‌گیرد.

قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی به این معنی است که عضویت در سپاه، شرکت در جلسات آن سازمان، و حمل آرم آن در ملأعام در بریتانیا عملی مجرمانه خواهد بود. سپاه در حال حاضر تحت تحریم‌های بریتانیا است.

XS
SM
MD
LG