لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۸

رئیس کمیسیون روابط خارجی پارلمان بریتانیا به همه شهروندان دوتابعیتی توصیه کرد ایران را ترک کنند


الیسیا کِرنز - آرشیو
الیسیا کِرنز - آرشیو

الیسیا کِرنز، رئیس کمیسیون روابط خارجی پارلمان بریتانیا، با اشاره به اعلام بازداشت هفت مظنون «مرتبط با بریتانیا» از جمله برخی از افراد دوتابعیتی که از سوی جمهوری اسلامی عنوان شده است، از همه غربی‌ها و شهروندان دوتابعیتی خواست تا هر چه سریعتر و به امن‌ترین شکل ممکن از ایران خارج شوند.

الیسیا کرنز روز دوشنبه ۵ دی گفت: «نگرانی من خیلی جدی است. درواقع جمهوری اسلامی نشان داده است که از بازداشت هر کسی که تابعیت دوگانه داشته باشد خوشحال می‌شود. اگر من یک تبعه بریتانیایی در ایران بودم، حتما این کشور را ترک می‌کردم. زیرا شواهدی وجود دارد که حکومت ایران می‌تواند از آن‌ها برای بازی‌های سیاسی خود استفاده کند و آن‌ها ممکن است با رفتار وحشیانه‌ای از طرف حکومت ایران مواجه شوند. من همه شهروندان غربی را به ترک ایران تشویق می‌کنم.»

کرنز با به چالش کشیدن ادعای ریشی سوناک، مبنی بر اینکه سپاه پاسداران پیش از این تحت تحریم‌های بریتانیا قرار گرفته است، تاکید کرد: «بریتانیا و متحدانش باید اطمینان حاصل کنند که بعد از هر اعدام، تحریم‌هایی را اعلام کرده و بکوشند از کشته شدن معترضان بی‌گناه جلوگیری شود.»

او با ارائه کردن مدارکی گفت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک نهاد تحریم شده در آخرین فهرست تلفیقی افراد و نهادهای ایرانی مشمول توقیف دارایی ها یا ممنوعیت سفر دیده نمی شود.»

سپاه ثارالله استان کرمان روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت هفت نفر از جمله «شهروندان دوتابعیتی مرتبط با بریتانیا» به دلیل مشارکت در تظاهرات جاری خبر داد.

بیانیه بدون دلیل و مستندات سپاه پاسداران در ادامه آورده که این افراد تحت عنوان «زاگرس» فعالیت می‌کردند.

XS
SM
MD
LG