لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۵

بریتانیا سپاه‌ پاسداران را در فهرست گروه‌‌های تروریستی قرار می‌دهد


آرم سپاه پاسداران
آرم سپاه پاسداران

پس از «ده» توطئه در سال گذشته برای ربودن یا قتل مخالفان جمهوری اسلامی در بریتانیا، قرار است سپاه پاسداران، از سوی دولت بریتانیا رسماً به عنوان یک گروه تروریستی معرفی شود.

روزنامه تلگراف در گزارشی نوشت:«تام توگندات، وزیر امنیت و سوئلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا هر دو از این اقدام حمایت کرده‌اند و انتظار می‌رود ظرف چند هفته آینده این خبر به‌طور رسمی اعلام شود.»

به نوشته تلگراف، مقامات بریتانیا تا کنون در حال تشکیل پرونده علیه سپاه پاسداران بوده‌اند و گفته می‌شود که سرویس‌های امنیتی به اطلاعات مفیدی در این زمینه دست یافته‌اند.

تحریم این گروه به این معنی است که عضویت در سپاه پاسداران، شرکت در جلسات آن، نمایش آرم آن در انظار عمومی یا تشویق به حمایت از فعالیت‌های آن، جرم محسوب می‌شود.

نویسنده تلگراف معتقد است که این اقدام بریتانیا، یک سخت‌گیری مهم سیاسی در قبال تهران است و می‌تواند به توقف مذاکرات هسته‌ای با ایران بیانجامد و تلاش‌ها برای حصول توافق جدید‌ با ایران را پیچیده کند.

مدیر کل سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا «ام آی ۶» دو ماه قبل در یک سخنرانی عمومی کم‌سابقه، تهدیدات جمهوری اسلامی، شامل جزئیات توطئه‌های قبلی برای بریتانیا را عنوان کرد.

کن مک کالوم، گفته بود: «جمهوری اسلامی مستقیماً و از طریق سرویس‌های اطلاعاتی خود تهدیدی علیه بریتانیا است و روشن‌ترین آن تلاش برای ربودن یا حتی کشتن افراد انگلیسی یا مستقر در بریتانیا است، افرادی که به عنوان دشمنان رژیم جمهوری اسلامی تلقی می شوند.»

به گفته او در سال ۲۰۲۲، دستکم «ده» مورد از این تهدیدات شناسایی و خنثی شده است.

تام توگندات، «وزیر امنیت بریتانیا» و طراح اصلی این تحریم ماه قبل گفت که جمهوری اسلامی با وجود سخنان و هشدارهای آقای مک کالوم، به توطئه‌ها علیه اهداف بریتانیایی ادامه داده است.

استفان کراب، نماینده پارلمان نیز گفته تحریم سپاه پاسداران «رویکرد درستی» خواهد بود.
او به روزنامه تلگراف گفت: «این یک حرکت بسیار خوشایند و گامی است که تعدادی از متحدان کلیدی ما قبلاً برداشته‌اند.»

او همچنین افزود: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقشی کلیدی در حمایت و تسهیل فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم جمهوری اسلامی در خاورمیانه و فراتر از آن ایفا می‌کند. بسیار واضح است که جامعه بین المللی باید اقدامی بسیار قوی‌تر و روشن‌بینانه‌تر علیه جمهوری اسلامی انجام دهد.»

XS
SM
MD
LG