لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

برغم مخالفت ایتالیا، موگرینی از کمک سه میلیارد دلاری اروپا به ترکیه برای مهار پناهجویان خبر داد


فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - آرشیو
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا - آرشیو

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت کاملا اطمینان دارد که وعده کمک سه میلیارد دلاری این اتحادیه به ترکیه در چارچوب توافق صورت گرفته برای مهار بحران ورود پناهجویان به اروپا محقق خواهد شد. پیشتر ایتالیا درباره این کمک مخالفت کرده بود.

در چارچوب توافق ماه گذشته اتحادیه اروپا و ترکیه برای همکاری در طرح مقابله با بحران پناهجویان، سران اتحادیه بر سر میزان کمک مالی به آنکارا به توافق رسیدند، اما ایتالیا می‌گویند مشخص نیست این مبلغ صرف چه اموری خواهد شد.

با این حال خبرگزاری رویترز روز دوشنبه به نقل از فدریکا موگرینی در یک نشست خبری در آنکارا نوشت "من اطمینان بسیار زیادی دارم مبلغ تعیین شده در زمان مناسب به ترکیه اعطا خواهد شد."

وی که پس از دیدار با نخست وزیر ترکیه با خبرنگاران صحبت می‌کرد، با بیان این که مقام‌های اتحادیه اروپا در حال ارزیابی نیازهای مالی طرح‌‌های مورد توافق هستند، گفت "ما باید حمایت بهتری از ترکیه و اقدامات آن کشور در پذیرش و مراقبت از شمار زیادی از پناهجویان، به عمل آوریم."

با این حال وی تاکید کرد که ترکیه نیز باید در راستای مدیریت جریان ورود پناهجویان و امور مربوط به مهاجران عادی بهتر عمل کند.

ترکیه که خواهان عضویت در اتحادیه اروپاست، میزبان بیش از دو میلیون پناهجوی سوری است که خواستار مهاجرت به کشورهای غربی، به ویژه اروپا هستند.

XS
SM
MD
LG