لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۷

تصمیم اتحادیه اروپا برای افزایش ظرفیت مراکز نگهداری از پناهجویان


رهبران یازده کشور عضو اتحادیه اروپا و سه کشور غیر عضو، در یک نشست اضطراری در روز یکشنبه تصمیم گرفتند با افزایش ظرفیت مراکز ثبت نام و نگهداری پناهجویان در یونان و کشورهای حوزه بالکان، فشار بحران پناهجویان به این قاره را کاهش دهند.

این نشست، با حضور آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و آنتونیو گوترس، کمیسیونر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و رهبران سایر کشورهای اروپا برگزار شد.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپایی گفت اقامتگاه های جدید ظرفیت نگهداری ۵۰ هزار پناهجو در یونان و ۵۰ هزار تن دیگر در کشورهای بالکان را خواهند داشت.

او گفت: "این غیر ممکن است که در اروپای سال ۲۰۱۵ مردمی آواره به حال خود در خیابان رها شوند و از ناچاری تن خود را در هوای یخزده به آب بزنند."

به گزارش کمیسیاریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان؛ از آغاز سال جاری میلادی، بیش از ۶۸۰ هزار پناهجو، عمدتا از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، از طریق خشکی وارد اروپا شده اند.

بحران مهاجرت به اروپا تا به حال نزدیک به سه هزار قربانی بجا گذاشته که عمدتا جان خود را در آب های دریای مدیترانه از دست داده اند. سیل مهاجران اخیر، اروپا را با بزرگترین بحران خود از زمان پایان جنگ جهانی دوم به این سو مواجه کرده است.

XS
SM
MD
LG