لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

قوانین جدید اتحادیه اروپا برای غولهای فناوری اجرایی می‌شوند


اتحادیه اروپا روز چهارشنبه غول‌های فناوری نظیر اپل، گوگل، آمازون، متا، مایکروسافت و بایت دنس را به عنوان آن چه که شرکت‌های دروازه‌بان و در چارچوب قوانین جدید این اتحادیه که سال گذشته به تصویب اتحادیه اروپا رسیده است تعیین کرد.

مطابق با این قوانین شرکت‌هایی با بیش از ۴۵ میلیون کاربر در اتحادیه اروپا باید اقداماتی را برای افزایش شفافیت و مسئولیت‌پذیری خود انجام دهند، این شرکت‌ها باید ریسک‌های خود را مدیریت کرده، از حسابرسی‌های مستقل استفاده کرده و داده‌های خود را با مقامات و محققان به اشتراک بگذارند. همچنین، آنها باید یک منشور اخلاقی را تدوین کنند که ارزش‌ها و اصول خود را بیان کند.

این قوانین جدید که با نام قانون خدمات دیجیتال شناخته می‌شوند، در تلاشند تا اطمینان حاصل کنند که شرکت‌های فناوری بزرگ از قدرت خود برای محافظت از کاربران و جامعه استفاده می‌کنند

از این پس و با اجرایی شدن این قوانین غولهای فناوری باید از قوانین جدید رقابتی اتحادیه اروپا پیروی کنند، که برای تشویق رقابت و افزایش حق انتخاب برای مصرف‌کنندگان طراحی شده است.

قوانین جدید شامل موارد زیر است:

شرکت‌های دروازه‌بان باید دسترسی برابر به داده‌های کاربران برای رقبا فراهم کنند.

آنها نباید محصولات یا خدمات خود را به طور ترجیحی در پلتفرم‌های خود قرار دهند.

آنها نباید از داده‌های جمع‌آوری شده از کاربران برای اهداف دیگر استفاده کنند که به ضرر شرکت‌های رقیب باشد.

اگر شرکت‌های دروازه‌بان نام برده شده که از قوانین جدید پیروی نکنند، ممکن است با جریمه‌هایی تا ۱۰ درصد از درآمد سالانه خود مواجه شوند.

این قوانین جدید اولین قدم مهم برای مقابله با قدرت فزاینده شرکت‌های فناوری بزرگ است. آنها می‌توانند به افزایش انتخاب و رقابت در بازارهای دیجیتال کمک کنند و به مصرف‌کنندگان این امکان را بدهند که انتخاب‌های بهتری داشته باشند.

XS
SM
MD
LG