لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

فرار مالیاتی محور مذاکرات رهبران اتحادیه اروپا


رهبران اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۲۲ مه در بروکسل ملاقات کردند. مبارزه با تقلب و فرارهای مالیاتی شرکت های بزرگ یکی از محورهای اصلی مذاکرات آنان بود.

مقامات اروپا می گویند فرارهای مالیاتی در سال حدود ۱.۳ تریلیون دلار به اتحادیه اروپا ضرر می زند، آن هم در شرایطی که اغلب ۲۷ کشور این اتحادیه در رکود اقتصادی به سر می برند و دولت ها مجبور شده اند علی رغم نرخ بالای بیکاری اختصاص بودجه را کاهش دهند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفت اتحادیه اروپا باید مطمئن شود که «شرکت ها مالیات می پردازند و این مستلزم همکاری بین المللی در تقسیم کردن اطلاعات مالیاتی است.»

کشورهای اتحادیه اروپا قبل از این نشست امیدوار بودند که بتوانند سویس و لوکزامبورگ، دو کشوری که به خاطر مخفی کاری بانکی به خود می بالند، را متقاعد به همکاری در کار بین المللی کنند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت:‌«بالاخره تقسیم و شفافیت اطلاعات مالیاتی الزامی خواهد شد.» سویس در این زمینه قول همکاری داده است.‌

صدراعظم اتریش نیز گفته است که کشورش آماده لغو مخفی کاری بانکی برای جلوگیری از تقلب های مالیاتی تا پایان سال جاری میلادی است. اما لوکزامبورگ که بخش مالی اش یک سوم اقتصاد این کشور را تشکیل می دهد به نظر می رسد که بر سیاست های گذشته پافشاری می کند و می گوید تصمیم شفافیت مالیاتی هنوز به اندازه کافی پخته نیست.

انرژی یکی دیگر از مسائل اساسی مورد بحث است. کمیسیون اروپایی می گوید وابستگی به واردات انرژی در دو دهه گذشته افزایش یافته و پیش بینی کرده که نیاز به نفت و گاز تا سال ۲۰۳۵ در اروپا از این هم بیشتر خواهد شد.

خوزه باروسو، رئیس کمیسیون اروپا می گوید بازار انرژی اروپا به سوی افزایش قیمت هم برای مصرف کننده و هم بازار پیش می رود. او گفت بازار داخلی انرژی باید از طریق قوانین و مقررات به سوی کاهش قیمت پیش رود.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنین درباره ضروت تکمیل زیرساخت های لازم برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و بادی تاکید کردند.

اروپا بویژه برای تامین گاز مصرفی در فصل زمستان به روسیه وابسته است و در سال های اخیر اختلاف نظر بر سر قیمت گاز برخی تنش ها را میان اروپا و روسیه موجب شد.

XS
SM
MD
LG