لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۵

روسیه در تلاش کاستن از اتکا به درآمدهای نفتی


تولید خودرو در روسیه رو به افزایش است. به گفته ی کارشناسان تلاش روسیه برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و حرکت به سوی تولید و صنعتی شدن، روندی ضروری برای رشد اقتصادی آن کشور است.

روسیه از دید بسیاری همچون یک جامعه ی صنعتی از کارافتاده است. اما کارخانه خودروسازی جنرال موتورز که در حومه ی سن پترزبورگ قرار دارد، امیدوار است ظرفیت تولیدش را به زودی سه برابر کند.
رونالد ریتوینسکی مدیر کارخانه کیفیت این خودروها را بسیار بالا توصیف می کند.
او می گويد "ما به خودروهایی که در اینجا تولید می شوند افتخار می کنیم. کیفیت آنها به خوبی بهترین خودروها در اروپای غربی است".

انتظار می رود روسیه با تولید این خودروها، میزان تولیدات امسالش را از بالاترین میزان ثبت شده در دوران شوری سابق نیز بالاتر ببرد.
آغاز تولید خودرو در روسیه نشانه ای از صنعتی شدن دوباره ی کشور است.

به گفته آندرس آسلوند اقتصاددانی سوئدی، روسیه در مسیری متفاوت قرار گرفته است. او می گوید "قیمت نفت سقوط خواهد کرد و روسیه باید به این وضعیت عادت کند. سرمایه گزاری در تولید استراتژی خوب در این مسیراست".

مرکز ملی صادرات نفت روسیه، موسوم به گازپروم، جدیدا به مشتریان خارجی اش تخفیف می دهد. با افزایش میزان تولید نفت و گاز در سراسر دنیا، درآمدهای نفتی روسیه به زودی کاهش خواهد یافت. به همین خاطر، سرمایه گزاران خارجی معقدند روسیه وارد یک دوره ی صنعنی جدید خواهد شد.

رشد اقتصادی روسیه همزمان با بحران اقتصادی اروپا صورت گرفته است.
برنی سوشر از سرمایه گزاران آمریکایی که ۲۰ سال را در روسیه سپری کرده است، می گوید "روسیه در حال رشده، و من فکر می کنم همچنان به این رشد ادامه بده، و حتی از اتحادیه اروپا و آمریکا هم جلو بزنه. فکر می کنم اقتصاد روسیه به جایی برسه که زندگی در اون برای همه ایده آل باشه".

تحلیلگران معتقدند کرملین در واکنش به چشم انداز پائین رفتن درآمد نفت، سرمایه داران را به سرمایه گذاری در تولیدات صنعتی تشویق می کند.
XS
SM
MD
LG