لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

اتحادیه اروپا با اوکراین، گرجستان و مولداوی قرارداد تجاری امضا کرد


دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در حال ورود به نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل – ۶ تير ۱۳۹۳
دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در حال ورود به نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل – ۶ تير ۱۳۹۳

گرجستان، مولداوی و اوکراین با اتحادیه اروپا توافق‌نامه تجارت آزاد امضا کردند و تا زمانی‌ که کالاها و خدمات این سه کشور با معيارهای اتحاديه اروپا مطابقت داشته باشد، آنها از منافع سرشار تجارت آزاد با تمام ۲۸ عضو اين اتحاديه بهره‌مند خواهند شد.

این توافقنامه که روز جمعه (۶ تیرماه) به امضا رسید، همچنین همکاری‌های سیاسی با اتحادیه اروپا را عمیق‌تر کرده و از ورود کشورهای حوزه شوروی سابق به معاملات مشابهی با مسکو جلوگيری به عمل می‌آورد.

روسیه در مورد عواقب جدی آنچه که «تجاوز اقتصادی» ناميد هشدار داد؛ اما جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، اين معاهدات را گام بزرگی به سوی اروپايی کامل، آزاد و در صلح خواند.

روز جمعه همچنين اعلام شد که آلبانی «نامزد» عضويت در اتحادیه اروپا شده است. آلبانی می‌خواهد به بلوک اروپا بپيوندد، اما مقامات اتحادیه اروپا نگران فساد در اين کشور هستند.

رهبران اتحادیه اروپا، در اقدامی دیگر، نخست وزیر پیشین لوگزامبورگ، ژان کلود يونکر، را به عنوان رئیس آینده کمیسیون اروپا (قوه مجريه اتحاديه اروپا) انتخاب کردند.

بریتانیا که معتقد است آقای يونکر با اصلاحات در اتحاديه اروپا ضديت داشته و پارلمان اروپا را تضعيف خواهد نمود، با این انتخاب مخالفت کرده است. دیوید کامرون، نخست وزیر بريتانيا، آن را «روز بدی برای اروپا» ناميد.

XS
SM
MD
LG