لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

نمایندگان پارلمان اروپا خواهان محاکمه عاملان خشونت در اعتراضات اخیر ایران شدند


پارلمان اروپا با صدور قطنامعه‌ای اعتراضات اخیر مردمی را بزرگترین ناآرامی‌ها ایران در ۴۰ سال گذشته برشمرد.

نمایندگان پارلمان اروپا روز پنجشنبه ۲۸ آذر با توصیب این قطعنامه خشونت‌های نامناسب صورت گرفته از سوی نیروهای امنیتی ایران در اعتراضات اخیر مردمی را محکوم کردند و از مقامات ایران خواستند آمار دقیق کشته‌شدگان و بازداشت شدگان را اعلام کنند و خانواده‌ها بازداشت‌شدگان را از محل بازداشت بستگانشان مطلع کنند.

این نمایندگان به برخورد مقامات ایران نسبت به اعتراضات مردمی آبان ماه نیز واکنش نشان دادند و خواستار تحقیقات سریع در رابطه با ادعاهای اعلام شده در مورد اعمال و استفاده بیش از حد زور در این اعتراضات شدند و اعلام کردند که عاملان این خشونت‌ها باید فورا محاکمه شوند.

آنها همچنین با محکوم کردن قطعی اینترنت در ایران اعلام کردند که این عمل «نقض آشکار آزادی بیان» بوده زیرا به گفته آنها این امر مانع از برقراری ارتباط و مبادله آزاد اطلاعات برای شهروندان ایرانی شده است.

نمایندگان پارلمان اروپا در این قطعنامه همچنین خواهان آزادی فوری نسرین ستوده، وکیل دادگستری برنده جایزه ساخاروف که در حال حاضر به دلیل اتهام‌هایی چون «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل ۳۳ سال زندان و ۱۴۸ ضربه محکوم شده است، شدند.

جوزف بورل، مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۲۷ آذر با اعلام این که اتحادیه اروپا در برابر اعتراضات ایران در آبان ماه سکوت نکرده‌ است، گفت «تمامی افرادی که دست به خشونت زده‌اند، به اقدام خود پاسخگو شوند.»

مجمع عمومی سازمان ملل نیز روز چهارشنبه ۲۷ آذر ماه قطعنامه «محکومیت وضعیت حقوق بشر در ایران» را با ۸۱ رای موافق ، ۳۰ رای مخالف و ۷۰ رای ممتنع تصویب کرد.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. روز جمعه ۲۴ آبان ماه پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران صورت گرفت و تنها یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد.

سازمان عفو بین الملل در آخرین گزارش خود که براساس گزارش‌های موثق گردآوری شده اعلام کرده است که بین روزهای ۲۵ تا ۲۸ آبان ماه دست کم ۳۰۴ نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند. این در حالی است که مقامات ایران از اعلام آمار کشته شدگان خودداری می‌کنند.

پیش از این نیز برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۴ آذر، در یک کنفرانسی خبری با اشاره به اعتراضات مردمی ایران، آن را بزرگترین بحران عمر جمهوری اسلامی دانست و گفت که از آغاز اعتراضات ایران شاید هزار نفر کشته شده باشند؛ ولی رژیم ایران اجازه اطلاع‌رسانی دقیق نمی‌دهد.

پرزیدنت دونالد ترامپ نیز روز سه‌شنبه ۱۲ آذر بار دیگر به برخوردها دولت ایران با مردم معترض واکنش نشان داد و در حاشیه گردهمایی سران کشورهای عضو ناتو گفت: «این بسیار تاسف‌بار است که معترضان در ایران فقط به دلیل این که اعتراض کرده‌اند، کشته شدند.»

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این گردهمایی چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرد و گفت: «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG