لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

ادامه اعتصاب غذای نسرین ستوده در زندان؛ انجمن قضات آلمان جایزه حقوق بشر را به او اعطا کرد


نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر به ۳۳ سال زندان محکوم شده است.
نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر به ۳۳ سال زندان محکوم شده است.

در حالیکه ۲۳ روز از اعتصاب غذای نسرین ستوده وکیل زندانی در ایران گذشته‌است، یک نهاد مربوط به قضات در آلمان، جایزه ویژه حقوق بشر خود را به خانم ستوده اعطا کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انجمن قضات آلمان موسوم به DRB (به آلمانی: Deutscher Richterbund) که مقر آن در برلین قرار دارد، روز پنجشنبه ۱۳ شهریور اعلام کرد این جایزه به خاطر «شجاعت و تعهد خستگی‌ناپذیر» نسرین ستوده به حقوق بشر و قانون، به او اعطا می‌شود.

نسرین ستوده که به خاطر دفاع از زندانیان سیاسی، از سوی جمهوری اسلامی به اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» به ۳۳ سال زندان محکوم شده و زندانی است، از ۲۱ مرداد ماه امسال در اعتراض به بدرفتاری جمهوری اسلامی با زندانیان و عدم رعایت حقوق آنها، اعتصاب غذای خود را شروع کرد.

در آبان سال ۱۳۹۱ نیز، اتحادیه اروپا جایزه ساخاروف را برای فعالیت‌های حقوق بشری نسرین ستوده و یک فیلمساز ایرانی داده بود که هر کدام به ۶ سال زندان محکوم شده بودند.

همزمان با زندانی شدن دوباره خانم ستوده، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده چندی پیش با انتشار توئیتی به مناسبت روز جهانی زنان، ضمن اشاره به «نسرین ستوده» وکیل زندانی در ایران،‌ با «زنان شجاع» ایرانی ابراز همبستگی کرد و نوشت: «من، در این روز جهانی زنان، با نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر ایرانی زندانی، اعلام همبستگی می‌کنم. همان‌گونه که او گفته است: تلاش‌های بی‌امان زنان سرانجام ثابت کرد که، فارغ از حمایت یا مخالفت با آنها، دیگر نمی‌شود زنان را نادیده گرفت.»

همچنین دفتر امور زنان وزارت خارجه آمریکا نیز با اعلام حمایت و ابراز نگرانی عمیق از سلامتی نسرین ستوده از رژیم ایران خواسته است تا این وکیل حقوق بشر زندانی و همه زندانیان سیاسی که به ناحق بازداشت شده‌اند را آزاد کند.

با گذشت بیست رو از اعتصاب غذای خانم ستوده، رضا خندان همسر او روز دوشنبه ۱۰ شهریور به صدای آمریکا گفته بود: «متاسفانه ما دو روز یکبار و در بعضی مواقع سه روز یکبار در تماس هستیم و هر روز اجازه نمی‌دهند از بند زنان تماس بگیرند. امروز نوبت تماس بود که صحبت کردم. وضعیت خوبی متاسفانه نداشت و بیشتر نگران شدیم، به‌خاطر اینکه فشارش گویا پایین بوده و به خودش هم نگفتند فشارش چقدر است و گفته بودند باید حتما سرم وصل شود که خودداری کرده بود اما به هر حال فعلا ادامه می دهد.»»

همزمان با اعتصاب غذای نسرین ستوده، صدها هزار نفر در یک کارزار توییتری خواستار آزادی این وکیل زندانی که در زندان اعتصاب غذا است، شدند.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال مدنی زندانی، روز سه‌شنبه ۲۱ مرداد ماه با انتشار نامه‌ای که یک نسخه از آن توسط رضا خندان، همسر خانم ستوده، به صدای آمریکا ارسال شده، اعلام کرد که در اعتراض به عدم آزادی زندانیان سیاسی در میانه بحران شیوع کرونا و «شرایط ظالمانه» در زندان‌های جمهوری اسلامی، دست به اعتصاب غذا زده است. وکیل او می‌گوید خواسته‌های خانم ستوده کاملا «مشروع و قانونی» است و حکومت ایران باید آنها را برآورده کند.

این اولین بار نیست که خانم ستوده اعتصاب غذا می‌کند. او روز دوشنبه ۲۶ اسفند از جمله زندانیان سیاسی بود که با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به جلوگیری از آزادی زندانیان سیاسی در شرایط شیوع ویروس کرونا دست به اعتصاب غذا زده بود.

در روزهای گذشته و در ادامه فشارها به خانواده زندانیان سیاسی در ایران نیز مهراوه خندان، دختر نسرین ستوده، پس از بازداشت و انتقال به دادسرای اوین، با تودیع قرار کفالت آزاد شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از آن ‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

XS
SM
MD
LG