لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۶

بحرین خواهان خروج نیروی ایران از سوریه شد


شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امورخارجه بحرین
شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امورخارجه بحرین
وزیر خارجه بحرین روز یکشنبه از رئیس جمهور منتخب ایران خواست در حرکتی به نشانه تلاش برای آرام کردن جنگ داخلی در سوریه، از بیرون رفتن نیروهای حزب الله مورد حمایت ایران از سوریه حمایت کند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس از منامه، پایتخت بحرین، درخواست شیخ خالد بن حمد آل خلیفه، که در اجلاس مشترک وزیران خارجه اتحادیه اروپا و کشورهای خلیج فارس اعلام شد، نشان از گسترش روز افزون سایه جنگ ۲۷ ماهه بر سر سوریه دارد که از مرزهای این کشور گذشته و لبنان، اردن و ترکیه را نیز به درجات متفاوت درگیر کرده است.

بحرین و دیگر کشورهای عرب همواره از منتقدان جدی مداخله نیروهای حزب الله مستقر در لبنان، در بحران سوریه بوده اند. این نیروها به سود بشار اسد، که متحد اصلی ایران در منطقه است، در سوریه وارد درگیری شده اند.

بحرین هرگونه تماس با نیروهای حزب الله را ممنوع کرده است. زیرا گمان دارد که حزب الله به گروه های شیعی در این کشور برای سرنگونی حکومت سنی بحرین کمک می کند. از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۶۰ نفر در نا آرامی های داخلی بحرین کشته شده اند.

وزیر خارجه بحرین در اجلاس وزیران خارجه در منامه گفت: «وضعیت در سوریه وخیم است و امیدواریم ایران گامی جدی برای عقب کشیدن نیروهای خارجی در سوریه، بویژه حزب الله و دیگر گروه های شبه نظامی بردارد». او ضمن استقبال از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران، ابراز امیدواری کرد که در روابط تهران با منطقه «صفحه نوینی» باز شود.

این در حالی است که رئیس جمهوری ایران درباره سیاست گذاری های کلان مانند تعیین استراتژی در سوریه یا روابط با حزب الله قدرت چندانی ندارد. همه تصمیم گیری های اصلی در ایران در دست روحانیون حاکم و سپاه پاسداران پرقدرت این کشور قرار دارد.

متحدان بحرین در میان کشورهای خلیج فارس که تحت رهبری قطر و عربستان سعودی قرار دارند، نیز به نوبه خود خواستار افزایش میزان ارسال سلاح برای شورشیان سوریه شده اند که در جریان جنگ با دولت سوریه پای تعدادی از جنگجویان اسلامی را نیز به کارزار باز کرده است. ظهور گروه های وابسته به القاعده مانند جبهه نصرت سبب امتناع غرب از تدارک سلاح های سنگین برای شورشیان شده است.
XS
SM
MD
LG