لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۹

جان کری: سوریه، لیبی نیست


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا راه حل نظامی برای سوریه را رد کرده است و می گوید مناقشه سوریه به آنچه در لیبی روی داد شباهت ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای کری روز چهارشنبه درپی دیداری با شیخ صباح خالد الصباح وزیر امورخارجه کویت، درپاسخ به پرسش خبرنگاران که چرا نظیر آنچه در جریان قیام مسلحانه لیبی در سال ۲۰۱۱ صورت گرفت، مداخله نظامی درسوریه در کار نبوده است، گفت سوریه، لیبی نیست و تفاوت های زیادی با آن دارد.

جان کری گفت برخلاف لیبی، نیروهای خارجی از جمله حزب الله لبنان در سوریه مداخله کرده اند، و روسیه برای رژیم اسد اسلحه می فرستد.

وزیر امورخارجه آمریکا هشدار داد جنگ در سوریه ممکن است است به ویرانی کشور، سقوط ارتش و براه افتادن یک پیکارفرقه ای که سال ها ادامه خواهد داشت منجر شود.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت چنین وضعیتی برای تمام منطقه خطرناک خواهد بود زیرا به تند روها قدرت خواهد داد، و موجب افزایش تروریسم، که برای جهان متمدن قابل قبول نیست، خواهد شد.

آقای کری افزود راه حل نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد، باید از طریق مذاکرات به یک راه حل دیپلمانیک رسید.

او همچنین از ایران خواست سربازانش را از سوریه خارج کند، و حزب الله را به بازگشت به لبنان فرا خواند.

سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت جان کری و سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه هفته آینده برای بحث درباره چگونگی پیشرفت بسوی تشکیل کنفرانس بین المللی صلح سوریه ملاقات خواهند کرد.
XS
SM
MD
LG