لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۸

رایزنی‌های دیپلماتیک وزیر خارجه آمریکا با همتایان اروپایی خود درباره ایران


دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا در واشنگتن - ۷ مه ۲۰۱۸
دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده با بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا در واشنگتن - ۷ مه ۲۰۱۸

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز دوشنبه اعلام کرد مایک پمپئو در چند روز گذشته با همتایان خود از کشورهای آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره نحوه همکاری بر سر ایران گفت‌وگو کرده است.

به گزارش رویترز، هدر نائورت گفت، آقای «وزیر تاکید کرد آمریکا و متحدان اروپایی ما منافع محکمی در پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران در منطقه دارند.»

وی در ادامه افزود، «آقای پمپئو امیدوار است بتوانیم به همکاری‌های مستحکم خود ادامه دهیم.»

یک هفته پس از اعلام پرزیدنت ترامپ به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، کاخ سفید روز یکشنبه تهدید کرد شرکت‌های اروپایی که با ایران تجارت کنند تحریم خواهند شد.

به گفته جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، تحریم‌های آمریکا علیه آن دسته از شرکت‌های اروپایی که توافق های تجاری خود را با جمهوری اسلامی ایران ادامه دهند، «امکان پذیر» خواهد بود.

سه قدرت اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان – که همراه با ایالات متحده، روسیه و چین در تیر ماه ۱۳۹۴ با ایران به توافق نهایی رسیدند – از تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از توافق ناراضی هستند.

دیگر کشورهای عضو گروه ۱+۵ اعلام کرده‌اند در این توافق، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام نیز یاد می‌شود، خواهند ماند و رایزنی دیپلماتیک ایران با این کشورها نیز آغاز شده است.

با این حال بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا روز گذشته و پس از گفت‌وگو با همتای فرانسوی خود در بیانیه‌ای تاکید کرد که این به معنای آن نیست که ما با آمریکایی‌ها در این زمینه همکاری نمی‌کنیم.

پرزیدنت ترامپ با این استدلال که ایران با برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه روح برجام را نقض می‌کند، پایبندی تهران را تایید نکرده و خواستار اصلاح توافق شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG