لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

آیا مردم از کاهش ارزش دلار در ایران ناامیدند؟ نظرسنجی صدای آمریکا


چند هفته پس از افزایش ناگهانی قیمت دلار در بازار آزاد تهران، نتایج نظرسنجی وبسایت بخش فارسی صدای آمریکا نشان می‌دهد که شرکت کنندگان در آن انتظار افزایش دوباره قیمت دلار را دارند.

در نظرسنجی صدای آمریکا نظر شهروندان درباره افزایش قیمت دلار در ایران پرسیده شده که در پاسخ به آن، ۸۵ درصد شرکت کنندگان گزینه «تا عید گران تر هم می‌شود» را انتخاب کردند.

در این نظرسنجی تنها ۱۰ درصد گزینه «موقتی است و به زودی پایین می آید» و پنج درصد گزینه «تغییری نمی‌‌کند» را انتخاب کردند.

در میانه مهر ماه گذشته، قیمت دلار در بازار آزاد تهران با افزایش ناگهانی از مرز ۴ هزار دلار گذشت و برای مدتی در محدوده ۴ هزار و ۴۰ تومان باقی ماند.

حال این نظرسنجی نشان می‌دهد که اگر چه نرخ دلار چند روز پس از این افزایش، اندکی کاهش یافت اما شهروندان ایرانی بر این باور هستند که افزایش نرخ دلار ادامه خواهد یافت.

اواخر پاییز سال گذشته نیز نرخ ارز در ایران افزایش ناگهانی داشت اما در آن هنگام بانک مرکزی دلایلی نظیر وارد نشدن ارز پتروشیمی ها به بازار، افزایش تقاضای ارز برای مسافران اربعین و تعطیلات ژانویه، و رسیدن زمان تسویه حساب بدهی های خارجی را دلیل کمیاب شدن ارز و افزایش قیمت آن عنوان کرد.

این در حالیست که افزایش اخیر قیمت ارز در بازار ایران چند ماه پیش از زمان سنتی آن، یعنی اواخر پاییز رخ داد.

شدیدترین افزایش نرخ از در ایران در اواخر دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد رخ داد که موجب شد قیمت دلار از حدود هزار تومان در طول یک سال به نزدیک چهار هزار تومان برسد. این زمانی بود که تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه اتمی ایران اقتصاد این کشور را به شدت با بحران مواجه کرده و سیاست‌های اقتصادی دولت نیز موجب کاهش ارزش ریال شده بود.

افزایش ماه گذشته قیمت دلار نیز پس از آن رخ داد که پرزیدنت ترامپ از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرد و از کنگره خواست برای اصلاح توافق اتمی با ایران راهکاری بیابد، در غیر اینصورت آمریکا از این توافق خارج می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG