لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

دیدگاه| ایران گاهی متن و روح توافق هسته‌ای را نقض می‌کند


مقاله ای از ایان مِی در جروسلم پست

مقام های آمریکایی بر سر پایبندی تهران به برجام اختلاف نظر دارند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در ماه سپتامبر اعلام کرده بود که ایران از نظر فنی به توافق هسته ای پایبند است.

ژنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده، در همان ماه در بیانیه ای خطاب به کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا گفته بود گزارش هایی که دریافت کرده است از عمل ایران به تعهداتش بر مبنای برجام حکایت دارد.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، در اکتبر به قانونگذاران مجلس نمایندگان گفت ایران به تعهداتش تحت توافق هسته ای پایبند بوده است.

اما اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، جمهوری اسلامی را متهم کرده است که نه تنها بر روی مرز توافق حرکت می کند بلکه گاهی آن مرز را زیر پا می گذارد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، هم ادعا کرده بود که پرزیدنت ترامپ برای اعلام عدم پایبندی ایران به برجام دلایل محکمی دارد.

تهران دو بار از مرز توافق عبور کرده است از جمله عبور از حد مجاز برای آب سنگین و در رابطه با ساخت سنتریفیوژهای پیشرفته غنی سازی اورانیوم.

کارشناسان با اشاره به گزارش های اطلاعاتی آلمان بر تلاش های متعدد جمهوری اسلامی برای دسترسی به فناوری نظامی مورد مصرف در ساخت جنگ افزار هسته ای انگشت می گذارند.

در بخش «تی» توافق هسته ای ایران تصریح شده است که هر چه ایران در حوزه هسته ای انجام می دهد، باید مقاصد صلح آمیز داشته باشد. تایید این امر نیازمند بازرسی تاسیسات نظامی فرای تاسیسات هسته ای است. اما ایران اجازه چنین بازرسی هایی را نمی دهد و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم قادر به عمل به این وظیفه محول شده نیست.

تیلرسون پیشتر اذعان کرده بود که ایران «شاید به بخش های تکنیکی عمل کرده باشد، اما در زمینه ای فراگیرتر خواسته هایش تغییری نکرده است».

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG