لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

استقبال امریکا از قطع همکاری شرکت ادیسون با ایران


Edison international
Edison international
امریکا از تصمیم یک شرکت انرژی ایتالیایی برای خروج از بخش انرژی ایران استقبال کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا روز جمعه در بیانیه ای گفت شرکت بین المللی ادیسون اعلام کرده است از بخش انرژی ایران، بویژه از قرار دادی برای اکتشاف در میدان گاز طبیعی دیّر خارج می شود، همچنین قول داده است در آینده در فعالیت های قابل تحریم با ایران مشارکت نکند.

در بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: در نتیجه این اقدام، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا تصمیم گرفت بر اساس ماده ویژه ای از قانون تحریم های ایران ، شرکت را از تحقیق درباره فعالیت های گذشته اش در ایران، تا زمانی که به اطمینان های خود عمل کند، معاف سازد.

در بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفته می شود ادیسون ششمین شرکتی است که از سرمایه گذاری در ایران خارج می شود و به توتال فرانسه، رویال داچ شل، استات اویل نروژ، انی ایتالیا، اینپکس ژاپن می پیوندد، که همه آنها به رعایت تعهدات خود به خودداری از شرکت در فعالیت هایی که ممکن است به سود ایران تمام شود ادامه می دهند.

بیانیه می افزاید: این شرکت ها خطرات کار در بخش انرژی ایران را با توجه به فعالیت های آن در گسترش تسلیحات، حمایت از شبکه های تروریستی در سراسرجهان، و دیگر اقدامات بی ثبات کننده، تشخیص می دهند.

در ادامه بیانیه آمده است: ایالات متحده امیدوار است شرکت های دیگر نیز به ادیسون به پیوندند، و افزود این اقدام پیامی به دولت ایران می فرستد که گزینشی در برابر دارد: می تواند به تعهدات اتمی بین المللی خود عمل کند، یا با فشار فزاینده از جامعه بین المللی و انزوای بیشتر از اقتصاد جهانی روبرو شود.
XS
SM
MD
LG