لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۳

حسن روحانی قانون اجرای برجام را به دستگاه های دولتی ایران ابلاغ کرد


president of Iran, Hassan Rouhani, حسن روحانی رئیس جمهوری ایران
president of Iran, Hassan Rouhani, حسن روحانی رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با ابلاغ قانون "اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام" ، مرحله عملیاتی اجرای توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را رسما ابلاغ کرد.

در پی تصویب طرح برجام که "قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام" نام گرفته است و یک روز پیش از ۲۶ مهر، زمان اجرای مرحله عملیاتی توافق هسته‌ای، رئیس جمهوری ایران روز شنبه ۲۵ مهر این قانون را برای اجرا به دستگاههای دولتی ایران ابلاغ کرد.

بدین ترتیب ایران از روز یکشنبه ۲۶ مهر، همزمان با ابلاغ بخشنامه باراک اوباما در اجرای برجام، رسما وارد مرحله اجرایی توافق هسته ای خود با قدرت های جهانی می‌شود.

ابلاغ قانون برجام در حالی از سوی رئیس جمهوری ایران صورت گرفت که تصویب آن با حواشی بسیار همراه بود. مجلس شورای اسلامی در پی سلسله جلساتی در کمیسیون برجام، ابتدا گزارشی انتقادی علیه توافق هسته‌ای ایران و غرب منتشر کرد اما سپس با دخالت هیات رئیسه مجلس، بررسی برجام به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی سپرده شد و در نهایت در پی دو جلسه پرتنش، طرح برجام به تصویب رسید.

نتش‌های داخلی در ایران در پی بررسی طرح برجام باعث شد تا احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، پس از تایید طرح برجام در این شورا از همه طیف‌های سیاسی بخواهد که بحث درباره برجام پایان دهند. او در خطبه‌های نماز جمعه ۲۴ مهر گفت: "باید برجام را تمام شده بدانیم و دیگر در جلسات عمومی مطرح نشود. حالا خیر بود و شر بود، کم بود و زیاد بود، اینها را باید تمام شده تلقی کنیم."

شورای نگهبان برجام را تایید نکرد، مصوبه مجلس را تایید کرد

از سوی دیگر، روز شنبه ۲۵ مهر ماه، همزمان با ابلاغ قانون اقدام متقابل دولت در اجرای برجام، سخنگوی شورای نگهبان به خبرنگاران گفت که آنچه شورای نگهبان هفته گذشته تایید کرد، متن برجام نبود بلکه مصوبه مجلس برای اجرای آن بوده است.

نجات الله ابراهیمیان در نشست خبری خود گفت: "براساس قانون، قوای مجریه و مقننه و شورای عالی امنیت ملی در مورد اقدامات دولت وظایف و اختیارات کلی خود را دارند و ما به همین دلیل وارد تصویب برجام نشدیم و مجلس نیز چنین ضرورتی ندیده است."

به گفته او برای اینکه دولت بتواند تعهدات خود در توافق هسته‌ای را انجام دهد مجلس باید قوانین محدودکننده را لغو می‌کرد که همین کار هم انجام گرفت.

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان نیز بررسی اصل برجام را به شورای عالی امنیت ملی مربوط دانست و گفت که این شورا آن را تصویب کرده است.

XS
SM
MD
LG