لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۴

انتقاد آلمان از تشدید کنترل مسافران در اروپا: پیمان شنگن در خطر است


کنترل گذرنامه ها و کارت های شناسایی مسافران ورودی یه ایستگاه قطاری در کپنهاگ دانمارک - ۱۴ دی ۱۳۹۴
کنترل گذرنامه ها و کارت های شناسایی مسافران ورودی یه ایستگاه قطاری در کپنهاگ دانمارک - ۱۴ دی ۱۳۹۴

آلمان روز دوشنبه در واکنش به اقدامات سخت گيرانه سوئد و دانمارک برای جلوگيری از ورود بی وقفۀ پناهجويان خاورميانه و آفريقا به منطقه اسکانديناوی، هشدار داد که پيمان شنگن در اروپا در خطر است.

سوئد و دانمارک از امروز گذرنامه ها و کارت های شناسايی کليه مسافران قطارهای ورودی به این دو کشور را به شدت کنترل می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان در واکنش به این اقدام گفت، حرکت آزاد در سراسر اروپا يکی از اصول مهم و دستاوردهای خطير اروپا در سال های اخير است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد اين که آيا احتمال اين وجود دارد که آلمان نيز مانند سوئد و دانمارک کنترل مرزها را سخت تر کند گفت، "شنگن خيلی مهم، اما در خطر است."

آلمان می گويد برای اتخاذ يک اقدام مناسب در برخورد با موج بی وقفۀ مهاجران که از جنگ جهانی دوم تاکنون برای اروپا يکی از وخيم ترين بحران های انسانی به شمار می رود، بايد به دنبال يک راه حل و يک خط مشی مشترک بود.

سوئد از امروز در کليه ايستگاه های قطار، اتوبوس و تاکسی های دریایی ميان دانمارک و سوئد گذرنامه ها و کارت های شناسايی کليه مسافران را کنترل می کند. با اين مقررات مسافران از امروز برای ورود به قطارهای مسير کپنهاک به سوئد بايد کارت شناسايی نشان دهند. اين مسير، طولانی ترين خط آهن و پلی ارتباطی ميان سوئد با سراسر اروپاست.

ساعاتی پس از اين اقدام، دانمارک نيز اعلام کرد که از ساعت ۱۱ ظهر به وقت محلی، مقررات مشابهی در مرز ميان دانمارک و آلمان به اجرا در خواهد آورد.

وزير راه و ترابری دانمارک مقررات جديد را برای مسافران "غم انگيز و شديداً آزار دهنده" توصيف کرده است.

يک استاديار دانشگاه استکهلم در مصاحبه با صدای آمريکا گفت، مقررات جديد کنترل گذرنامه ها بر زندگی صدها هزار نفر که روزانه در اين مسير رفت و آمد می کنند، تأثير خواهد گذاشت.

برخی گزارش ها می گويند، روزانه ميان پايتخت دانمارک و شهر مرزی "مِلمو" در سوئد حدود ۲۰ هزار نفر رفت و آمد می کنند.

همزمان پليس آلمان روز دوشنبه اعلام کرد که شب گذشته يک مرد جوان ۲۳ ساله در يک ساختمان مسکونی پناهجويان در شهر کوچکی در حدود ۱۵ کيلومتری فرانکفوت، در اثر تيراندازی يک فرد ناشناس مجروح شده است.

به گفته پليس آلمان، در اين ساختمان ۳۷ واحدی پناهجويان سکونت دارند و هنگام تيراندازی به يکی از واحدهای طبقه همکف، ساکنان ۱۴ واحد آن در خانه بودند.

آندريا آکرمن سخنگوی پليس ايالت هس در آلمان گفت "هنوز معلوم نیست چرا تيراندازی شده است. نمی دانيم آيا دعوا شده بوده يا مهاجم عمدا به اين ساختمان تيراندازی کرده. ما از مردم می خواهيم اگر ردپایی از اين شخص دارند، فوراً ما را در جريان بگذارند."

در سال ۲۰۱۵ میلادی، که روز پنجشنبه گذشته به پایان رسید، بيش از يک ميليون پناهجو وارد اروپا شدند و آلمان بيش از هر کشور اروپایی دیگری آنها را پذيرفت.

XS
SM
MD
LG