لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از روند کند برگزیت


همزمان با ابراز نگرانی میشل بارنیه مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در گفت‌وگوهای مربوط به خروج بریتانیا از آن بلوک اروپایی در مورد پیشرفت کند این مذاکرات، دیوید دیویس همتای بریتانیایی او روز دوشنبه خواستار «ابتکار و انعطاف» برای حرکت رو به جلو در این مذاکرات شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام‌های بریتانیایی با امید به پیشرفت در گفت‌وگوهای مربوط به روابط دوجانبه پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وارد بروکسل شدند؛ در حالی که آن اتحادیه اصرار دارد که پیش از امضای توافق خروج و دیگر موارد مربوط به «طلاق»، نباید وارد چنین گفت‌وگویی شد.

آقای بارنیه در نشست خبری مشترک گفت «صادقانه بگویم، نگران هستم. زمان به سرعت سپری می‌شود ... ما باید مذاکرات را بطور جدی آغاز کنیم ... هر چه زودتر ابهامات را برطرف کنیم، زودتر به موقعیتی می‌رسیم که می توانیم در مورد روابط آینده و دوران گذار و انتقالی گفت‌وگو کنیم.»

دیویس نیز گفت، «دولت پادشاهی متحد مقالات متعددی را درباره موضوعات مهم مرتبط با خروج و دیدگاه ما در مورد مشارکت عمیق و ویژه (با اتحادیه اروپا) منتشر کرده است ... ما می‌خواهیم بر نقاط توافق تمرکز کنیم و مواردی که اختلاف نظر داریم را رفع و در همه زمینه‌ها پیشرفت حاصل کنیم.»

سومین دور گفت‌وگوهای مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا یا «برگزیت» امروز در پایتخت بلژیک آغاز شد و تا پنجشنبه ادامه دارد. این مذاکرات چند روز پس از آن برگزار می‌شود که لندن مواضع خود را در مورد طیفی از مسائل، از ضوابط گمرکی گرفته تا نحوه به اشتراک گذاری اطلاعات، اعلام کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، مقالات منتشر شده در این زمینه، بیشتر نگاه لندن را به آینده روابط خود با آن بلوک اروپایی بازتاب می‌دهد تا تمرکز آن کشور بر گفت‌وگوهای جاری مربوط به خروج، یا آنچه به «طلاق» بریتانیا از اتحادیه اروپا معروف شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG