لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۰

اتحادیه اروپا درباره مذاکرات خروج بریتانیا انعطاف نشان داد


دونالد تاسک رئیس شورای اروپا
دونالد تاسک رئیس شورای اروپا

رئیس شورای اروپا روز جمعه با اتخاذ مواضع نرمتری درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، از انعطاف در شروع مذاکرات روابط جدید دو طرف قبل از تکمیل روند خروج خبر داد.

دونالد تاسک می گوید زندگی مردم نخستین موضوعی است که برای تصمیم گیری درباره خروج انگلستان از اتحادیه اروپا حائز اهمیت است.

آقای تاسک در مالت با نخستین وزیر این کشور جوزف ماسکات درباره دستورالعمل تعیین شده برای خروج انگلستان از اتحادیه اروپا صحبت کرد.

به گفته او برای پیشگیری از هر گونه اختلال و مشکلی در روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا این دستورالعمل تعیین شده است.

آقای تاسک گفت: «باید در ابتدا فقط به مردم بیاندیشیم. شهروندانی از سراسر اروپا در بریتانیا، به زندگی، کار و مطالعه مشغول اند و تا زمانی که بریتانیا در اتحادیه اروپاست تحت حمایت اند، اما ما نیاز به تضمین آن داریم که پس از این خروج، وضعیت زندگی آنها به شکلی غیر تبعیض آمیز و امن ادامه پیدا خواهد کرد.»

پیش نویس دستورالعمل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) که نسخه ای از آن به دست خبرگزاری آسوشیتدپرس رسیده حاکی است که دو طرف اول جدا شدن بریتانیا از این بلوک را تعیین کنند، ولی «تفهیم کلی چارچوب روابط آینده می تواند در طول مرحله دوم مذاکرات» تعیین شود.

دستورالعمل فعلی همچنین می گوید که وضعیت بریتانیایی ها و دیگر شهروندان اروپایی که در دو طرف مذاکرات به سر می برند، اولویت مذاکرات است و خواستار «راه حل های انعطاف پذیر و قابل پیش بینی» برای مسئله مرزهای سرزمینی بریتانیا و ایرلند شده است.

رهبران اتحادیه اروپا پس از دیدار در روز جمعه هشدار دادند که مذاکرات دو سال برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دشوار خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG