لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۶

شمارش معکوس برای برگزاری همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا


مردم بریتانیا برای همه پرسی فردا، پنجشنبه ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶، آماده می‌شوند؛
مردم بریتانیا برای همه پرسی فردا، پنجشنبه ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶، آماده می‌شوند؛

مردم بریتانیا برای همه پرسی فردا، پنجشنبه ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶، آماده می‌شوند؛ رفراندومی تاریخی که سرنوشت باقی ماندن یا خروج آن کشور از اتحادیه اروپا را تعیین می کند.

مبارزات مربوط به این همه پرسی سخت و گاه تلخ بود، اما کشته شدن جو کاکس یکی از نمایندگان حزب کارگر در هفته گذشته، که از ادامه حضور بریتانیا در اتحادیه اروپا حمایت می کرد، و تعلیق سه روزه رقابت ها، باعث شده تا طرفین شدت و حدت لحن خود را کاهش دهند.

آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد، به قتل رسید خانم کاکس بریتانیائی ها را شوکه کرده و بسیاری از کسانی که هنوز تصمیم نگرفته بودند، می گویند به باقی ماندن کشورشان در اتحادیه اروپا رای خواهند داد.

همه پرسی فردا در بریتانیا، که دومین قدرت اقتصادی در اتحادیه اروپا است، موجی از تردید و عدم قطعیت بوجود آورده که نه فقط به نتیجه همه پرسی بلکه به پیامدهای بسیار آن مربوط می شود.

برخی هشدار می دهند، خروج بریتانیا از آن مجموعه ۲۷ کشوری، ممکن است به کاهش ۱۵ درصدی ارزش پوند استرلینگ منجر شده و موجب استعفای نخست وزیر آن کشور شود؛ سیاستمداری که با حمایت از باقی ماندن کشور در اتحادیه اروپا، سرنوشت سیاسی اش را به این رفراندوم گره زده است.
رفراندوم سرنوشت ساز بریتانیا؛ ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا می گوید "اگر تصمیم به خروج بگیریم، می توانیم خارج بشویم. اما به روشنی می گویم، اگر از در بیرون برویم، دیگر راه برگشتی نیست."

بسیاری از رای دهندگان بریتانیائی گله می کنند که برای این تصمیم خطیر، اطلاعات کافی در اختیارشان گذاشته نشده و هر دو طرف موافق و مخالف بیش از حد عوام فریبی و هراس افکنی کرده اند، و اخیرا، تا حد رویاررویی قایق های انتخاباتی شان در رودخانه تایمز پیش رفته اند.

تام هاروود، یکی از حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می گوید "بریتانیا کنترلش بر مهاجرت را از دست داده. باید هر کسی را که پاسپورت اتحادیه اروپا دارد به بریتانیا راه بدهیم؛ صرفظر از آنکه سابقه جنایی داشته یا نداشته باشد. نمی توانیم پاسخ منفی بدهیم، که نه تنها به امنیت بریتانیا لطمه می زند، بلکه فرصت های شغلی برای جوانان را هم کمتر می کند."

به قتل رسیدن جو کاکس، نماینده مجلس عوام که مخالف خروج از اتحادیه بود و از سیاست های حامی پناهندگان دفاع می کرد، آنهم به دست ناسیونالیستی افراطی که گفته می شود از لحاظ روانی نامتعادل است، اثر زیادی بر طرفین گذاشته است.

ماری وایت، رای دهنده بریتانیائی می گوید "جو خیلی بدی وجود داشته، که دلیل آن نحوه رفتار طرفین این رفراندوم بوده است."

خانم کاکس پنجشنبه هفته گذشته و درست یک هفته پیش از برگزاری همه پرسی کشته شد، و نظرسنجی ها نشان می دهد که از حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا کاسته شده است. اما از لحاظ آماری، هنوز فاصله معنی داری بین طرفین وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG