لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۶

خروج بریتانیا از اروپا چه پیامدهای اقتصادی خواهد داشت؟


مردم بریتانیا در همه پرسی روز پنجشنبه این هفته تصمیم خواهند گرفت که آیا در اتحادیه اروپا باقی خواهند ماند یا خیر.
مردم بریتانیا در همه پرسی روز پنجشنبه این هفته تصمیم خواهند گرفت که آیا در اتحادیه اروپا باقی خواهند ماند یا خیر.

رای این هفته مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا می تواند زلزله ای در بازارهای مالی دنیا ایجاد کند. حتی احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا همین حالا هم تاثیر زیادی روی بازارهای بورس جهان گذاشته است.

در روزهای گذشته انتشار نظرسنجی ها در مورد تمایل مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا باعث شد شاخص های عمده سهام از بازارهای آسیا گرفته تا آمریکا با افت ارزش مواجه شوند.

حتی در بریتانیا ارزش شاخص های عمده سهام این کشور به پائین ترین سطح خود در سه ماه گذشته رسیده است. صندوق بین المللی پول به بریتانیا هشدار داده که با خروج از اتحادیه دستکم دو سال طول می کشد تا قراردادهای تازه میان بریتانیا و نهادهای اتحادیه اروپا بر سر شکل تازه مبادله میان دو طرف منعقد شود.

بنابر اعلام صندوق این موضوع می تواند بریتانیا را ازلحاظ اقتصادی دچار بی‌ثباتی کند؛ و این بی‌ثباتی به شمار زیادی از شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذاران، که استراتژی خود را در چهارچوب تعلق بریتانیا به اتحادیه اروپا تنظیم کرده‌اند، منتقل خواهد شد.

روزنامه فایننشال تایمز هم نوشته اگر بریتانیا عضو جامعه اقتصادی اروپا نبود، نمی توانست در ۴۳ سال گذشته سریع ترین رشد اقتصادی در گروه هفت را تجربه کند. گروهی که شامل کشورهای ژاپن، آلمان، ایتالیا، فرانسه، کانادا، آمریکا و بریتانیاست.

بانک های مرکزی چند کشور هم نسبت به پیامدهای خروج بریتانیا از اتحادیه ابراز نگرانی کرده اند. بانک مرکزی آمریکا هفته گذشته از تغییر نرخ بهره در این کشور خودداری کرد. احتمال خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در اتخاذ این تصمیم نقش مهمی داشت.

البته خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا طرفدارانی هم در میان بعضی از جریان های سیاسی و اقتصادی دارد. مثلا موافقان می گویند بریتانیا، در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای اتحادیه در موقعیت اقتصادی بسیار بهتری قرار دارد؛ و این موقعیت بهتر باعث شده جوانان بیکاربه ویژه ازکشورهای شرق اتحادیه اروپا برای یافتن کار روانه بریتانیا شوند و فرصت های شغلی جوانان بریتانیایی را تصاحب کنند.

XS
SM
MD
LG