لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۲

قاتل قانونگذار بریتانیایی در دادگاه خود را "مرگ برخائنین به بریتانیا" معرفی کرد


قتل کاکس، ۴۱ ساله مادر دو فرزند، بریتانیا را تکان داد.
قتل کاکس، ۴۱ ساله مادر دو فرزند، بریتانیا را تکان داد.

مردی که به قتل جو کاکس قانونگذار بریتانیایی متهم است، روز شنبه در دادگاه خود را "مرگ بر خائنین، آزادی برای بریتانیا" معرفی کرد.

قتل کاکس، ۴۱ ساله مادر دو فرزند، بریتانیا را تکان داده، سیلی از همدردی و تسلیت از سوی رهبران سراسر جهان براه انداخته و پرسش هایی در باره لحن پیکار همه پرسی در مورد ماندن کشور در اتحادیه اروپا یا خروج از آن مطرح ساخته است.

کاکس، طرفدار باقی ماندن در اتحادیه، روز پنجشنبه در حوزه انتخاباتی اش در شمال انگلستان در خیابان هدف گلوله و ضربات چاقو قرار گرفت.

توماس مایر، ۵۲ ساله، همراه با دو گارد امنیتی در داگاه وستمینستر حاضر شد. وقتی قاضی نامش را پرسید گفت "مرگ بر خائنین، آزادی برای بریتانیا" و آن را به آرامی تکرار کرد.

مایر در جلسه ۱۵ دقیقه ای دادگاه حرف دیگری نزد. او به قتل، وارد آوردن صدمه بدنی فجیع، و داشتن اسلحه گرم و چاقو متهم است. او در بازداشت باقی ماند و روز دوشنبه در دادگاهی در لندن حاضر خواهد شد.

قتل قانونگذار کشور را تکان داده است و هر دو طرف همه پرسی کمپین را در پیشاپیش رای گیری در روز پنجشنبه، که پیچیدگی های دور دستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا خواهد داشت، متوقف ساخته اند.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا این بلوک را که هم اینک با اختلافات بر سر مساله مهاجرت و آینده منطقه یورو دست بگریبان است، با دور کردن دومین اقتصاد بزرگ و یکی از دو قدرت نظامی بزرگ، و غنی ترین مرکز مالی آن، تکان خواهد داد.

طرفداران ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا، از جمله تونی بلر و جان میجر نخست وزیران سابق، هشدار داده اند که خروج از اتحادیه اروپا همچنین با ترغیب رای گیری دیگری برای استقلال اسکاتلند، می تواند از هم گسیختن بریتانیای کبیر را موجب شود.

XS
SM
MD
LG