لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

پلیس بریتانیا درباره ارتباطات ناسیونالیستی قاتل عضو پارلمان تحقیق می کند


تصویری از جو کاکس، نماینده ۴۱ ساله پارلمان بریتانیا که روز پنجشنبه به قتل رسید.
تصویری از جو کاکس، نماینده ۴۱ ساله پارلمان بریتانیا که روز پنجشنبه به قتل رسید.

کارآگاهان پلیس در یورکشایر در شمال انگلستان از تائید یا تکذیب گزارش هایی که حاکی است ترور یک قانونگذار ممکن است از باورهای ناسیونالیستی راست افراطی انگیزه گرفته باشد خودداری می کنند.

چندین شاهد عینی حمله توماس مایر یک مرد محلی ۵۲ ساله می گویند او در حالی که سه گلوله به جو کاکس قانونگذار ۴۱ ساله شلیک کرد، او را چاقو زد و با گرفتن موهایش روی زمین می کشید، فریاد می زد: "اول، بریتانیا"

حزب سیاسی کوچک راست افراطی "اول بریتانیا" که سال ها برای خروج کشور از اتحادیه اروپا تلاش کرده است، گفت در حمله به قانونگذار طرفدار اتحادیه اروپا درگیر نبود، و رهبری حزب حمله را محکوم می کند.

اما در حالی که پلیس سعی دارد از انگیزه های تیراندازی بی رحمانه آگاه شود، به نظر می رسد توجه کارآگاهان بر دو خط متفاوت تحقیق متمرکز است.

یک منبع پلیس یورکشایر به صدای آمریکا گفت تحقیقگران ارتباط هایی را که گفته می شود مایر با گروه های راست افراطی دارد و نیز تاریخ سلامت روانی او را بررسی می کنند.

کارآگاهان خانه مایر را برای یافتن نشانه هایی از مطالب و مواد راست افراطی جستجو کردند. یک مرکز حقوقی در آمریکا که گروه های نفرت در سطح بین المللی را دنبال می کند، می گوید مایر "طرفدار دیرینه" یک گروه آمریکایی نئو نازی به نام اتحادیه ملی بود.

این مرکز می گوید مایر بیش از ۶۰۰ دلار مطلب و جزوه از جمله دستورالعمل هایی برای ساختن اسلحه، از بمب تا تفنگ، به چاپخانه گروه سفارش داده بود.

او همچنین دستکم ۱۰ سال مشترک خبرنامه ای که گروهی بنام "اسپرینگ باک کلاب" در آفریقای جنوبی منتشر می کند، بود. این گروه معتقد به برتری نژاد سفید است و از رژیم آپارتاید حمایت کرده است.

در شماره ژوئن خبرنامه نوشته شده است "روز پنجشنبه ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۶، تمام رای دهندگان بریتانیایی فرصت خواهند داشت به آینده کشورشان رای بدهند. می توانند رای دهند همچنان در تله اتحادیه اروپای مصنوعی و عقب مانده بمانند، یا استقلال و حاکمیت خود را باز یابند."

مرگ کاکس بر کارزار همه پرسی اتحادیه اروپا سایه افکنده است. از زمانی که جمهوریخواهان ایرلند یک سیاستمدار ارشد را در ۱۹۹۰ کشتند، او نخستین عضو شاغل پارلمان بریتانیا است که کشته می شود. جو کاکس عضو حزب کارگر بود.

هر دو اردوی طرفدار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا یا خروج از آن فعالیت های خود را چند دقیقه پس از ترور قانونگذار برای ادای احترام به او متوقف ساختند، و قصد ندارند تا روز شنبه فعالیت ها را از سر بگیرند.

سیاستمداران بریتانیایی هر دو طرف نیز مراقب هستند از بحث آشکار در این باره که آیا قتل کاکس تاثیری برهمه پرسی خواهد داشت یانه، پرهیز کنند.

با این حال آنها به طور خصوصی، بر این گمانند که این واقعه ممکن است افکار عمومی را بسوی اردوی طرفدار ماندن در اتحادیه اروپا تغییر دهد و پیروزی اندکی برای آن فراهم آورد؛ به ویژه اگر برداشت عمومی این باشد که ارتباط های ناسیونالیستی راست افراطی قاتل کاکس در شکل دادن اقدامات او تاثیر داشته است.

XS
SM
MD
LG